Имали смо ту част да у нашем подкасту угостимо господина Александра Кавчића који је истакнута личност у области електротехнике и информатике, познат по свом значајном доприносу образовању и научним истраживањима. Рођен 1968. године у Београду, Кавчић је стекао образовање на Математичкој гимназији, а затим је студирао на Електротехничком факултету Универзитета у Београду.
Свој академски пут наставио је у Немачкој, где је дипломирао на Универзитету у Бохуму, а докторат је стекао на престижном Универзитету Карнеги Мелон у Сједињеним Америчким Државама, где је и данас професор. Професор Кавчић је предавао и на Универзитету Хаваји у Манои, Тексасу, Хонг Конгу и престижном универзитету Харвард.
Научни рад и патенти
Кавчић је познат као један од водећих стручњака у области информатичких технологија. Његов рад обухвата осам патената који се користе у индустрији, а његов најпознатији изум је технологија за читање података са магнетних меморија, која се примењује у милијардама рачунара широм света.
Поред тога, Кавчић је активан члан Математичког института Српске академије наука и уметности, што додатно наглашава његову посвећеност научној заједници.
Велику борбу, водио је са фирмом „Marvell Technology Group“ која је украла његов патент. Међутим, након дугогодишње борбе, правда је победила и професор Кавчић је ову фирму добио на суду. Када год се помене ова тема, каже да му је након ове извојеване битке пао огроман камен са срца.
Оснивање Фондације
У 2017. години, Кавчић је основао Фондацију „Алек Кавчић“ са циљем промоције образовања и науке. Фондација се фокусира на обезбеђивање бесплатних уџбеника за основце у Србији, чиме настоји да смањи финансијски терет на породице и побољша приступ квалитетном образовању. У 2020. години, фондација је започела своје активности у Србији, а њен рад брзо је постао препознатљив.
Правна борба за бесплатне уџбенике
Једна од кључних тачака деловања фондације била је правна борба против издавачке куће „Klett“, која је оспоравала право фондације да промовише бесплатне уџбенике. У марту 2024. године, Привредни апелациони суд донео је пресуду у корист фондације, потврђујући њено право да промовише бесплатне образовне материјале.
Ова одлука не само да јача легитимитет фондације већ и повећава поверење међу родитељима и наставницима у квалитет бесплатних уџбеника које фондација нуди.
Циљеви и визија
Циљеви Фондације Алек Кавчић су вишеструки. Првенствено је то обезбеђивање бесплатних уџбеника основцима јер фондација настоји да сви ученици основних школа имају приступ квалитетним образовним материјалима без додатног финансијског оптерећења.
Друга тачка за коју се залаже фондација је подршка наставницима. Поред уџбеника, фондација пружа ресурсе и обуке за наставнике како би унапредили свој рад. У октобру месецу ове године фондација је организовала пројекат „Просветитељ“ где су се додељивале награде најпожртвованијим наставницима и учитељима у Србији. Сјајан гест фондације и Алека Кавчића, који се неуморно труди за бољи положај просветара у друштву.
Трећа тачка је промоција науке. Кроз различите пројекте и иницијативе, фондација се залаже за унапређење научне писмености међу младима. С’тога, Кавчићев рад кроз фондацију представља значајан корак ка модернизацији образовног система у Србији и указује на важност доступности образовања за све.
Његова посвећеност образовању и науци чини га кључном фигуром у овој области, а његов утицај се осећа не само у академској заједници већ и шире у друштву, јер се искрен филантропски рад увек препознаје.
Странци имају монопол над тржиштем уџбеника у Србији
Видно разочаран стањем на тржишту уџбеника и оним што се пласира у њима, Алек Кавчић води велику битку са страним издавачким кућама које држе монопол на овом тржишту. Сем издавачке куће „Klett“ коју смо већ поменули, ту се убрајају и издавачке куће „Фреска“ и „Нови Логос“.
„По питању уџбеника странци овде имају утицај, добили су то, ми смо им дали, наша држава, Влада је дозволила тако нешто и сада ко штампа уџбенике? Они могу бити штампани овде у Србији, дакле штампају се ту, али и док су аутори можда наши држављани и уредници, уређивачка политика је из иностранства, систем рада је из иностранства, корупција у сфери уџбеника опет нам долази из иностранства, управо од тих неких земаља, пре свега од Немачке која кобајаги заговара неко фер тржиште и неке тржишне услове и демократију и све редом, а овде нам сервира корупцију у сфери уџбеника.“ нагласио је професор Алек Кавчић у нашој емисији.
Историја која нам се сервира у уџбеницима је „искривљена“
„Али писало је овако, да је Србима под Турцима било јако добро, да су Срби имали ту могућност да напредују на друштвеној лествици Отоманског царства које се трудило да даровитој деци омогући напредовање кроз војне институције Османског царства. То вам је један невероватно благонаклон начин да се прикаже та трагедија данка у крви.
А овамо уџбеник, српски уџбеник велича то, глорификује могућност успона на друштвеној лествици Османског царства тако што се деца краду родитељима и са 7,8,9 година стављају у војне школе“ видно разочаран, истакао је професор Кавчић.
Сем тема око монопола и корупције на тржишту уџбеника и кривој истини која се сервирао нашој деци кроз образовни систем дотакли смо се горућих проблема и будућности образовног система у Србији, тога колико је технологија заступљена кроз наше образовање, колико је потребно новца за уџбенике једној просечној проодици у Србији сваког септембра, али и тема о будућности рада фондације и професора Александра Кавчића на личном плану.
Ми се још једном захваљујемо професору на издвојеном времену и што је пристао да буде гост у нашем студију, а ако вам се ове теме чине интересантним погледајте целу емисију са професором Кавчићем.