Почетна » Наука » Свемирска трка 21. века: Кина и САД у борби за интернет доминацију

Сателитски рат: Како Кина одговара на Starlink?

Свемирска трка 21. века: Кина и САД у борби за интернет доминацију

Компанија SpaceX, у власништву Елона Маска, већ има скоро 7.000 оперативних сателита у орбити, пружајући интернет услуге за око 5 милиона корисника у више од 100 земаља. Starlink је дизајниран да омогући брзи интернет у удаљеним и слабије покривеним подручјима, док SpaceX планира проширење своје констелације на чак 42.000 сателита.

Кина има сличне амбиције и планира да развије мегаконстелацију од приближно 38.000 сателита кроз три пројекта: Qianfan, Guo Wang и Honghu-3.

Политички мотиви иза кинеских планова

Поред економских и технолошких циљева, кинески планови имају и политичке мотиве. Стручњак Стив Фелдстин из Carnegie Endowment for International Peace сматра да Кина види Starlink као претњу својој цензури интернета.

„Ако Starlink може да пружи нецензурисани садржај нашим грађанима или грађанима савезничких земаља, то би могло озбиљно нарушити наш режим цензуре,“ рекао је Фелдстин.

Кинески модел као алтернатива за ауторитарне режиме

Blaine Curcio из Orbital Gateway Consulting истиче да Кина може понудити своју услугу земљама које траже строгу контролу над интернет садржајем, позиционирајући се као привлачна алтернатива за такве владе.

Геополитички и стратешки значај кинеских сателитских мрежа

Иако кинеске сателитске мреже неће бити конкурентне у САД, Канади и Западној Европи, велики делови света могли би се отворити за кинеску услугу. Региони попут Русије, Авганистана, Сирије и делова Африке, где Starlink још није доступан, представљају потенцијално тржиште за кинеске пројекте.

Huawei као основа за кинески утицај у Африци

Јулијана Сус из Немачког института за међународне и безбедносне послове наводи да је Huawei већ изградио 70% 4G инфраструктуре у Африци. Додавањем свемирске технологије Кина би додатно учврстила свој утицај у овом региону.

Сателитски интернет и национална безбедност

Кина види сателитски интернет као кључну компоненту националне безбедности. Искуства из рата у Украјини, где је Starlink омогућио повезано ратовање и употребу дронова, наглашавају важност сателитских технологија у модерним конфликтима.

Кинески сателитски мегапројекти део су шире стратегије усмерене ка постизању технолошке, војне и политичке предности на глобалној сцени, закључује CNBC.

Извор: CNBC

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.