Почетна » Компас » Ана Атанасковић — Са књигом проналазимо емоције у себи

Ана Атанасковић је српска књижевница и новинарка

Ана Атанасковић — Са књигом проналазимо емоције у себи

О животима многих историјских личности, јавност на Балкану јако мало зна. Оно што је остало након Јелене Анжујске, Јелене Гатилузио и Николе Тесле је јако мало у односу на оно шта су све они били и чинили.

Али, њима је “нови” живот решила да да књижевница Ана Атанасковић и да своја дела посвети њима. Године је српска књижевница, рођена у Крушевцу провела како би сазнала многе скривене тајне или само детаље који су чекали у некој фиоци, давно записани, али никада објављени и прочитани.

Каријера Ане Атанасковић

Након завршених Основних студија на Филолошком факултету – одсек англистика, Ана је завршила мастер – маркетинг у издаваштву.

До сада је објавила: збирку прича Београдске мајске приче (2006), роман Дует душа (2008), роман Јелена Анжујска (2009 и 2010), роман Моја љубав Никола Тесла (2013) и (2021), збирку прича Београд је љубав (2017), роман Краљица јоргована (проширена верзија Јелене Анжујске, 2019), роман Даворјанка Пауновић (2020) и роман Змајева жена (2024). Као новинарка писала је за ELLE, Vip Trip Diplomatic, Водич за живот, СенсуLepotu&Zdravlje, Esquire, Илустровану политику и за многобројне портале.

Добитница је првих награда на конкурсима за најбољу причу о лаванди (Бонукс и Софиа) и најбољи приказ књиге (Лиса и Лагуна). Предавање Тесла и жене одржала је у Филаделфији као и више пута у Србији.

Како је Ана одлучила да пише о Николи Тесли?

О томе како је одлучила да пише о највећем уму икада, зашто је женама пружала главну улогу и где је граница између ставрности и фикције, говорила је Ана Атанасковић у најновијој епизоди Компаса.

 Једна јако занимљива биографија, „Чаробњак“, америчког писца Марка Сајфера ми је открила неке детаље зашто се то десило, јер он ту у некој заиста обимној књизи, налик на докторску дисертацију, можда чак и још компликованију каже да после рушења кула у Варденклифу, Никола Тесла заиста доживљава нервни слом и то доказује  тако што и његова писма се мењају , рукопис му је нечитак, пише обичном оловком, једноставно се повлачи, да кажемо, дошло је до неког разочарења у то, јер он је хтео да даје енергију целом свету бесплатно и долази у сукоб са Морганом и осталим финансијерима и ко зна сад са ким, неким тајним службама.

Тесла је доживео неку врсту разочарења

Ја сам имала среће, условно речено, да се мој роман завршава 1924., да ја нисам морала да улазим у те најтајније Теслине догодовштине, али јесте доживео неку врсту разочарења и схватио да треба да се повуче, али једно време уопште није живео тако – објаснила нам је српска књиженица како је прикупљала материјал о Теслином животу приликом боравка у Америци, а онда открила:

Званична наука и институција и тако до, па могу да кажем до мог романа су истицали највише то – Тесла храни голубове, живи сам у неком јефтинијем хотелу. Тачно. Не дружи се са људима, не одговара људима на писма. Тачно. И њој и њеном супругу у трећој трећини свог живота не одговара на писма и не виђа се са њима, али у свом средишњем делу живота, он је сасвим једна друга личност.

Зашто су људи мислили да приказати Теслу у друштву богатих људи, у друштву чувених људи, Марка Твена, Рузвелта, оперских дива, глумица, на журкама где излази нека старлет из торте, заиста се то дешава. Теслу са најскупљим ципелама, цилиндрима, који је био “селебрити” у Америци. Зашто су људи мислили да ће то угасити његову сјајну звезду, не знам, али напротив, не.

Никола Тесла описан кроз љубав Катарине Џонсон

Атанасковић је у својим делима, главну улогу давала женама, па је и живот о Николи Тесли описан кроз љубав Катарине Џонсон. Такође, за људе на овим просторима, писала је и о веома важној жени, Јелени Гатилузио, захваљујући којој је Србија и постала деспотовина. Иначе, док је писала о Гркињи, наша књижевница је за разлику од дела о Тесли, користила много више маште.

 Аутор је да кажемо неки мали Бог који може да и не направи границу, може да измисли нешто скроз другачије, може само да узме неку почетну тачку неке особе и може да направи неки сасвим нови роман – рекла нам је она.

О значају улоге жена као главних ликова у књижевним делима, колико омладина данас чита, шта књига може да понуди за разлику од интернета, значају Словенске митологије, да ли је уреду поново читати једне исте књиге и које то књиге морамо сви прочитати у наредној години, погледајте у најновијој епизоди емисије Компас, а ми још једном захваљујемо Ани на дивном разговору.

Извор: Лагуна

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.