Техника вертикалног узгоја може помоћи пољопривредницима који своје културе гаје у затвореном простору да се суоче са једним од својих највећих изазова: растућим трошковима електричне енергије.
Узгој усева у сложеним редовима унутар затвореног простора под вештачким светлима фиксне јачине може произвести више хране по квадратном метру, док користи мање земљишта и воде него традиционалне спољашње фарме.
„Паметно осветљење“ које драстично смањује потрошњу струје
Међутим, ова техника вертикалног узгоја такође је енергетски интензивна и скупа. Сада су истраживачи осмислили рачунар који контролише осветљење како би оптимизовао и фотосинтезу и рачуне за струју.
Овај рачунар подешава јачину светла свака сат времена на основу променљивих трошкова електричне енергије. Ово „паметно осветљење“ могло би потенцијално смањити трошкове електричне енергије вертикалних фарми за до 12 процената, каже Лео Марселис, хортикултуриста на Универзитету Вегенинген у Холандији.
То би могло уштедети неким фармама десетине хиљада долара годишње, према извештају Глобал ЦЕА Цензус из 2021. године — анкети о индустрији затвореног и контролисаног узгоја хране — као и према сопственим пројекцијама Марселиса.
Како би унутрашњи усеви реаговали на динамично осветљење?
Марселис и његови сарадници тестирали су како су лиснато поврће попут босиљка, спанаћа и руколе реаговали на светлосне обрасце који су се мењали свака сат времена. Једна група биљака расла је под високом па ниском јачином светлости, док је друга група расла под светлом које је било интензивније ујутро, а слабије поподне.
Обе групе су имала сличну тежину и површину листа — што може одредити вредност биљке на супермаркету — као биљке узгајане под светлима фиксне јачине. Нови рачунар није одредио експерименталне услове осветљења, али тим сада зна да унутрашње фарме имају простор за уштеду на електричној енергији.
Потребна су даља истраживања на већим површинама
Марселис каже да су потребна даља истраживања која ће тестирати динамично осветљење на већим размерама. Студија „изгледа као веома добра предложак за почетак даљих истраживања“, каже Фатемех Шеибани, физиолог биљака на Универзитету Пурдју у Западном Лафајету, Индијана. Она наглашава да је рад прелиминаран и да динамично осветљење „није блиска корист за вертикално фармирање.“