Вашингтон ублажава санкције за кубански приватни сектор. По први пут кубански предузетници могу да отворе банковне рачуне у САД и користе америчке онлајн услуге. Реакције у САД и на Куби су помешане.
Први пут од увођења санкција, које су САД увеле Куби још 1960. када је председник био Двајт Ајзенхауер, сада се уводе мале олакшице за приватни сектор на карипском острву. Санкције Куби су у САД 1992. зацементиране законом и више пута пооштраване. Тек 2015. су уведене неке олакшице у трговини и туризму, односно путовањима између две земље.
Приватни сектор Кубе је значајно порастао откако је влада у Хавани створила правни облик за мала и средња предузећа 2021. Од тада је основано више од 11.000 приватних фирми – од малих трговинских радњи до транспортних и грађевинских предузећа. Та предузећа су својим увозом у последње време приметно побољшала асортиман робе на острву.
О каквим мерама је реч?
Америчка влада је у уторак (28.5.) најавила регулаторне промене „како би промовисала слободан приступ интернету на Куби, подржала независне кубанске предузетнике у приватном сектору и проширила приступ одређеним финансијским услугама за кубанско становништво“, наводи се у саопштењу за медије америчког Министарства финансија.
Мере ће омогућити кубанским предузетницима, не само да отворе банковне рачуне у САД, већ и да користе платформе друштвених медија са седиштем у САД, сајтове за плаћање преко интернета итд.
Нови прописи такође омогућавају кубанским програмерима софтвера да понуде своје апликације за преузимање како код Епла, тако и на Гуглу. То до сада није било могуће.
Министарство финансија САД такође поништава меру из Трампове ере којом се америчким банкама забрањује да обрађују трансакције између Кубе и банака у трећим земљама. У банкарској индустрији, ове трансакције се називају „повратним трансакцијама“. Ово омогућава трансфер новца за кубанске држављане све док пошиљалац и прималац не подлежу закону САД и даље се обрађују преко трећих земаља. Директне банкарске трансакције са САД су и даље забрањене.
Пословање америчких компанија са деловима кубанске владе или војске остаје ограничено. Кубанске компаније чији власници имају везе са кубанском владом такође не би требало да профитирају од нових правила.
Преовладава скептицизам
Кубански економиста Рикардо Торес са Америчког универзитета у Вашингтону говори за Дојче веле о „позитивним мерама“ јер су оне прилагођене „променљивој стварности на Куби“. То ће свакако користити неким секторима, као што је на пример ИТ и додао да олакшавање финансијских трансакција такође треба посматрати позитивно. „Али једно је намера, друго је пракса“, истиче он.
Упркос радости због најава, са извесним степеном скепсе реагује и млада предузетница из Хаване, која не жели да буде именована. „Био би то велики корак“, каже она, мислећи на могуће отварање банковних рачуна у САД и коришћење услуга онлајн плаћања. „Али видећемо како ће то бити у пракси. Сачекајмо да видимо како ће се то развијати“.
Куба: Ово је покушај поделе друштва
С друге стране, кубански министар спољних послова Бруно Родригез је критиковао нове прописе као „ограничене”.
„Они не мењају окрутне ефекте и економско гушење које је наметнуто кубанским породицама применом блокаде и уврштавањем на листу државних спонзора тероризма. Ове мере имају за циљ да поделе кубанско друштво“.
Министарство спољних послова Кубе дало је сличну изјаву у званичном саопштењу.
„Још једном, одлука америчке владе је заснована на сопственом искривљеном виђењу кубанске стварности, вештачки одвајајуц́и приватни сектор од јавног сектора, иако су оба дио кубанског економског система и друштва у целини“, наводи се у саопштењу.
Мере против миграције?
„Подршка кубанском приватном сектору помоће ће у сузбијању нерегуларних миграција са острва стварањем више економских могућности у самој земљи“, цитира амерички дневник Миами Хералд званичника америчке владе.
Приликом израде мера покушан је баланс између подршке кубанском приватном сектору и избегавања да од тога имају корист кубанске власти, рекли су новинарима други високи амерички званичници.
Према извештајима америчких медија, пакет мера био је спреман у септембру прошле године, али је наишао на отпор у Конгресу.
Конгресменка кубанског порекла Марија Елвира Салазар је критиковала: „Бајденова администрација даје „кубанском приватном сектору приступ америчком финансијском систему. Ово је изругивање америчком закону, с обзиром на то да на острву није постигнут напредак ка постизању слобода и да се угњетавање повећало.“
Бивши конгресмен Џо Гарсија, који се залаже за вец́у подршку кубанском приватном сектору, похвалио је администрацију Џозефа Бајдена.