Почетна » Спорт » World Aquatics мења правила ватерпола: Шта ватерполисте очекује на ОИ и Светском првенству?

Краћи терен и напад су нека од нових правила

World Aquatics мења правила ватерпола: Шта ватерполисте очекује на ОИ и Светском првенству?

Међународна организација водених спортова, World Aquatics, усвојила је промене правила у ватерполу које су ступиле на снагу 9. новембра 2024. године за сва такмичења под њеном надлежношћу, укључујући Олимпијске игре, светска првенства, квалификације за ова такмичења и светске купове. У наставку су најважније измене:

Скраћење дужине терена и напада

Дужина терена у мушкој конкуренцији: Скраћена је са 30 на 25 метара, мерена од гола до гола.

Дужина напада: У мушкој конкуренцији се смањује са 30 на 25 секунди, док у женским такмичењима остаје досадашњих 30 секунди.

Немања Вицо
Foto: Mondo / Vaterpolista reprezentacije Srbije, Nemanja Vico

Краће време другог напада и играча више

Други напад: У случају да екипа поврати посед након интервенције голмана, блока или одбијања од оквира гола, време напада се скраћује са 20 на 15 секунди.

Играч више: Време за напад с играчем више, као и искљученог играча, сада износи 15 секунди уместо досадашњих 20.

Проширење броја играча и правила о голманима

Број играча у екипи: Повећан је са 13 на 14.

Број голмана: У записнику може бити само један голман. Ако голман није у могућности да настави игру, играч из поља може преузети улогу, али мора носити црвену капицу са својим бројем и не може користити обе руке за одбрану.

Нова опција за седам играча у нападу

Екипа у нападу може користити свих седам играча из поља, што је ново правило које пружа додатну флексибилност у нападу.

Никола Јакшић
Foto: RT Balkan / NIkola Jakšić

Увођење тренерског челенџа

Тренери ће сада имати могућност једног „челенџа“ по утакмици, који могу користити у случајевима дилема, попут проверавања да ли је гол постигнут, да ли је досуђен казнени петерац, или код бруталног прекршаја. Уколико је челенџ успешан, тренер добија могућност за још један челенџ у истој утакмици.

Употреба ВАР система као помоћ судијама

ВАР систем ће бити коришћен у ситуацијама када постоји дилема о голу, казненом петерцу, бруталном прекршају, или нерегуларностима у вези са играчима. Такође ће помоћи у случају техничких проблема са сатом за мерење времена.

Ове промене уводе нове динамичне елементе у ватерполо, који ће, према очекивањима, допринети бржој игри и већој јасноћи у судијским одлукама.

Извор: Sport Klub

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.