Физичари са Универзитета у Сарију су открили теоријске доказе који сугеришу да време можда не тече увек само у једном правцу.
Њихово истраживање указује да у одређеним квантним системима, две супротстављене стреле времена могу да постоје истовремено. Једна се креће напред, а друга тече уназад. Ово доводи у питање наше класично схватање да време једнолико напредује од прошлости ка будућности.
На квантном нивоу, где честице већ показују чудна и непредвидива понашања, истраживачи су идентификовали услове у којима би квантни процеси могли истовремено да еволуирају и напред и назад у времену. Овај рад се надограђује на претходне теоријске моделе који сугеришу усмереност времена у квантној механици, али, такође, представља значајан напредак у нашем разумевању временске динамике на микроскопској скали, преноси Collective evolution.
Сингуларни правац времена се сматра универзалном константом – позадином у којој се одвијају сви физички процеси. Ако квантни системи заиста могу да доживе двосмерни проток времена, то доводи у питање основне претпоставке о узрочности и природи саме стварности.
Такође, ово откриће се уноси у теорију која стоји иза путовања кроз време – посебно ако ово може експериментално да се поновити.
Наша перцепција времена као једносмерне улице може једноставно да буде груба процена много сложеније основне стварности, у којој је временска усмереност флуидна, а не фиксна.
„Ово истраживање нас позива да се запитамо да ли је време само по себи суштинско својство универзума или само настали феномен који произилази из фундаменталнијих процеса. Ако квантни системи могу да искусе двосмерно време, можда наше искуство стреле времена није апсолутни закон, већ само посебан случај који доминира у људским размерама“, закључује канадски портал.