Због специјалне војне операције Русије у Украјини војна индустрија широм света доживљава незапамћен узлет и запошљава хиљаде нових радника. Говори се о највећем таласу запошљавања од завршетка Хладног рата.
Глобална војна индустрија запошљава тренутно толико радника као никада у последњих неколико деценија. Како је истражио дневник „Фајненшел тајмс“, 20 средњих и великих произвођача оружја планира ове године да запосли неколико хиљада нових радника. Укупно се ради о повећању броја запослених за десет одсто. То је конкретно око 37.000 нових радних места.
Највећи пораст од краја Хладног рата
Након година пада производње, војна индустрија сада бележи делом и рекордан број наруџбина. Поред рата у Украјини, глобалну глад за наоружањем појачала је и несигурност на Блиском истоку, као и остала геополитичка жаришта, попут напетости између Кине и Тајвана.
„Ово је највећи скок наруџбина у одбрамбеном сектору од завршетка Хладног рата и то се све догађа у једном релативно кратком периоду“, рекао је за „Фајненшел тајмс“ Јан Пие, генерални секретар кровног европског удружења индустрије наоружања АСД.
Траже се стручњаци свих профила
Списак дефицитарних занимања у тој индустрији је подугачак: од инжењера, преко програмера и стручњака за кибернетичку безбедност, па све до механичара и варилаца.
Највећи кадровске потреба изразио је европски произвођач ракета МДБА. Тај заједнички пројекат концерна Ербаса, БАЕ система и Леонарда жели да повећа број запослених за 17 одсто, што конкретно значи 17.000 нових радника. МДБА пре свега производи крстареће ракете Таурус и ПВО-системе Патриот.
Шеф кадровске службе у италијанској компанији Леонардо, Антонио Љоти, рекао је да је његова компанија у фази „интензивне потраге“ за новим радницима, чак и више него што је то био случај током рата у Ираку и Авганистану.
Преузимање радника из аутомобилске индустрије
Највећа немачка фирма за производњу оружја Рајнметал такође планира додатно да повећа број запослених за више од десет одсто. Рајнметал и произвођач аутомобилских гума Континентал у петак су најавили да ће вишак радника из Континентала прећи у Рајнметал. Овај договор је постигнут због тога што аутомобилска индустрија бележи велики пад.
Због сталног недостатка квалификованих радника, немачке фирме попут произвођача мотора Ренк, такође све више траже раднике у иностранству“. То указује и на још један изазов с којим се индустрија наоружања суочава. Многи послови захтевају квалификоване безбедносне провере за кандидате, што захтева време и ограничене ресурсе.