Почетна » Слободна зона » Виталиј Чуркин: Глас Русије у УН и борац за истину о Србима

Ставио вето на резолуцију о Сребреници

Виталиј Чуркин: Глас Русије у УН и борац за истину о Србима

Виталиј Иванович Чуркин био је стални представник Русије у УН. У српском народу остао је упамћен као дипломата који је пре десет година ставио вето на британску резолуцију којом су желели да Србе у Републици Српској прогласе за геноцидан народ.

Чуркин је у УН био од 2006. године све до своје изненадне смрти.

Рођен је у Москви 1952. године у породици руског конструктора авиона, а дипломатску каријеру започео је 1974. године.

Чуркин је дипломирао на Московском институту за спољне послове. Докторирао је историју на Дипломатској академији Совјетског Савеза 1981. године, где је одбранио своју тезу: “Кина и Јапан у стратегији спољне политике САД 1969-1980”.

Као дете бавио се филмом. Појавио се у малим улогама у три играна филма, од којих су два биографије посвећене Лењину: “Плава свеска” и “Нула три”, те у филму “Мајка срце”.

Чуркин је од 1974. до 1979. године радио као рецензент и виши рецензент у преводилачком одељењу Министарства спољних послова, а био је и преводилац у преговорима о ограничењу стратешког наоружања СОЛТ-2 у Женеви.

Богата дипломатска каријера

Сведочио је пред Конгресом САД о нуклеарној катастрофи у Чернобиљу, што је било први пут у историји СССР-а – тада млади тридесетчетворогодишњи дипломата изабран је јер је имао репутацију некога ко течно говори енглески језик.

Чуркин је од 1989. до 1990. године био секретар за штампу министра спољних послова СССР-а Едуарда Шеварднадзеа.

Године 1992. био је изванредни и опуномоћени амбасадор у Чилеу. Од јуна 1992. до октобра 1994. године био је заменик министра спољних послова Андреја Козирјева.

Био је специјални представник руског председника у мировним преговорима за Југославију, а посебно у договорима између страна у сукобу у БиХ и западних земља.

Чуркин је од 1994. до 1998. године био изванредни и опуномоћени амбасадор Русије у Белгији и представник Русије у НАТО-у.

Представник Русије у УН

Као руски представник у Савету безбедности УН остао је упамћен по оштрим дуелима са америчким амбасадорима у УН Џоном Болтоном, Залом Кализадом и Сузан Пауер у питањима у вези са Косовом и Метохијом, блискоисточним кризама и Ираном.

Чуркин је награђен Орденом части и Орденом заслуга за Службу отаџбини четвртог степена.

Течно је говорио руски, монголски, француски и енглески језик.

Руски министар спољних послова Сергеј Левров подсетио је јавност да је Чуркин 1994. године, бавећи се сукобом у БиХ, учествовао у истрази о експлозији на сарајевској пијаци Маркале.

“Одговорнст за тај догађај неосновано је тада сваљена на сарајевске Србе који су онда били изложени свакодневној ватри снајпериста. Чуркин је истраживао тај инцидент на сарајевској пијаци Маркале, где су муслиманске снаге својим минама убиле грађане Сарајева”, навео је Лавров.

Српска јавност Чуркина памти као великог борца за правду и истину, великана светске дипломатије и политичара који је на седницама Савета безбедности УН оштро критиковао институције у Приштини због положаја Срба и неалбанаца на Косову, не устежући се да стане на страну Србије.

Виталиј Чуркин је 8. јула 2015. године уложио вето на британску резолуцију о Сребреници и тако спречио усвајање резолуције поводом 20 година од злочина у том месту којом би се српски народ жигосао као геноцидан.

Чуркин је преминуо 20. фебруара 2017. године на радном месту.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.