Аустралијска компанија Стрикланд металс у априлу објавила да купује пројекат злата Рогозна у Србији за 37 милиона долара. У јулу је завршила аквизицију налазишта које крије 170 тона златног еквивалента. Већ крајем месеца наишли су на златну жицу.
Стрикланд металс је пре неколико дана објавио обећавајуће прелиминарне резултате истраживања који указују на значајну геолошку аномалију у мјесту Обрадов Поток. Идентификована аномалија, која почиње отприлике 100 метара испод површине и протеже се 400 метара у дужину, могла би да сигнализира присуство екстензивне минерализације, која се поклапа са геохемијским знацима злата и других минерала у узорцима земљишта, пренијели су аустралијски медији.
С четири бушаће платформе које активно раде на локацији и почетним анализама које се очекују ускоро, компанија предвиђа потенцијално откриће новог лежишта.
Циљно подручје Обрадов Поток налази се два километра западно од Градине код Новог Пазара, познатог лежишта са сличним геофизичким аномалијама.
Генерални директор Стрикланд металса, Пол Лерпиније, изјавио је да је „сјајно добити тако обећавајуће ране резултате истраживања у Обрадовом Потоку“.
Геофизичка истраживања у које су Аустралијанци укључили четири дијамантске бушилице почела су на Златном Камену, подразумевала су четири бушотине широм подручја Шанац, Меденовац и Бакарни кањон југ. Сада се, с обзиром на ново откриће, убрзано наставља рад на ширем пројектном подручју Рогозне.
Откривене и резерве бакра и цинка
Бушења су планирана и током наредне године. До данас, више од 60 милиона долара уложено у истраживање и техничке радове на локацији, што је, поред злата, резултирало и претпостављеним ресурсом од 200.000 тона бакра и 360.000 тона цинка.
Извршни директор аустралијске компаније Ендру Бреј изјавио је да Рогозна има потенцијал да прерасте у једно од највећих неразвијених налазишта злата на глобалном нивоу (са значајним уђелом бакра и цинка). Још 2009. године домаћи медији су преносили да стручњаци из неколико страних компанија, који су истраживали област Новог Пазара, тврде да цијела планина Рогозна лежи на бакру, сребру и злату и да племенитих метала тамо има за пола Европе.
Стрикланд металс је аустралијски гигант који се бави откривањем минерализованих система „свјетске класе“ с фокусом на злато и бакар.
Пројекат Рогозна купио је од Бетоота Холдингс Лтд, власника компаније Златна Река Ресоурце, која је претходно посједовала налазиште