Да се уз мало храбрости и много труда у Србији може започети успешан пољопривредни посао, на свом личном примеру показује и Новопазарац Данко Јоловић из села Дрежина, који је први и једини узгајивач шипурка у том делу Србије. Када је пре шест година одлучио да га засади, многи су сумњали и питали зашто му је потребан коров, али Данко их је све разуверио.
У разговору са пријатељима одлучио сам да засадим шипурак на 70 ари. Иако је многима у почетку било чудно, нисам се обазирао на то већ сам наставио да радим. Презадовољан сам због тога и своје одлуке се никада нисам покајао – каже Данко.
Своју производњу плода дивље руже овај Новопазарац није препустио случају. Пажљиво је слушао савете Стручне саветодавне службе, и успех није изостао. Шипурак у новопазарском селу рађа као из воде.
Род је из године у годину све већи, а оптимална количина за ову парцелу је око три тоне. Шипурак је веома захвална биљка; имам сорте полимеријану и шмит. Веома је отпоран на болести и уопште се не прска, једино је потребно уништити траву између редова. Производња уопште није захтевна – објашњава Данко.
Сезона бербе је у јесен, а сорте које он узгаја немају пуно бодљи, па ни тај процес није тежак. Једино што је изазовно је наћи раднике, али и у томе на крају увек успе.
Добро је што сезона бербе шипурка почиње у септембру када је све друго воће већ обрано. Дневницу плаћамо по убраном килограму, а откупна цена шипурка по килограму је од 100 до 150 динара. Осим свог, откупљујем и дивљи шипурак – додаје Данко.
Након бербе, Данко наставља производњу, јер на тржиште пласира базу за џем, али и сам џем од шипурка. Захваљујући провереној рецептури и домаћим сировинама, за његове производе влада велика потражња.
Данко саветује свима који размишљају да ли да крену у производњу да преузму ризик и заплове у нове пословне победе.