Истраживања су дуго показивала да високи нивои бактерија повезаних са обољењем десни могу да повећају ризик од карцинома, као и од дијабетеса и високог крвног притиска. Али, до сада стручњаци нису знали које то специфичне бактерије које вребају у устима људи могу да буду повезане са раком главе и врата.
Амерички научници успели су да идентификују више од десет врста за које кажу да повећавају ризик од карцинома сквамозних ћелија главе и врата, најчешћег типа, за 50 одсто, пише „Дејли мејл“.
Истраживачи тврде да њихови налази истичу да је важна орална хигијена – често се сматра да зубе треба прати два пута дневно, чистити концем и редовно ићи код стоматолога.
Коаутор студије и стручњак за здравље становништва на Универзитету у Њујорку (НИУ), професор Ричард Хејс, рекао је да је ово још један доказ колико лоша орална хигијена може да угрози целокупно здравље. Здраве и јаке десни су основа здравља зуба, али и целог организма. И обрнуто – оболеле десни директно утичу на болести срца, дијабетес, Алцхајмерову болест, па чак и рак. Стога је јасно да је орална хигијена кључна од раног детињства, али и пре тога, јер студије показују да мајке које имају штетне пародонталне бактерије преносе на своју децу.
Али упркос чињеници да је здравље зуба и десни од виталног значаја, статистика је поражавајућа. У Србији, према најновијем истраживању Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ из 2019. године, свега 5 одсто грађана старијих од 25 година има све зубе, а само 8 одсто пере зубе више пута годишње. дан.
– Нажалост, епидемиолошка ситуација по питању каријеса и болести десни у нашој земљи је критична и верујем да активно образовање млађих генерација може директно допринети невероватном побољшању стања оралног здравља у нашој популацији. Каријес и пародонтитис, који су према подацима Светске здравствене организације најчешћа обољења не само у стоматологији већ и у човечанству, болести су лако спречиве уз минималне трошкове – истиче за др Миа Ракић, специјалиста пародонтологије и оралне медицине. „Блиц здравље”.
Статистика је, пак, још алармантнија када су у питању најмлађи. Наиме, 50 одсто деце узраста од 36 до 71 месец има каријес, а са 12 година свега 36 одсто деце има све здраве зубе, показују подаци Института „Батут”.
– Када је реч о саветима родитељима, чак бих отишао и корак раније, јер научне студије показују да мајке које имају „штетне” пародонталне бактерије преносе те бактерије на своју децу. Поред тога, „штетне“ пародонталне бактерије се повезују са превременим порођајем и прееклампсијом (тешким обликом хипертензије у трудноћи), једном од студија које смо управо овде спровели у сарадњи са Стоматолошким и Медицинским факултетом Универзитета у Београду. У том контексту, мој савет за младе мајке и оне које то планирају је да у сарадњи са стоматологом негују своје десни – напомиње др Ракић.