Почетна » Наука » Ултразвучни таласи могу променити мозак: Како ултразвук може помоћи у борби против болести зависности

Револуционарни третман ултразвуком

Ултразвучни таласи могу променити мозак: Како ултразвук може помоћи у борби против болести зависности

Научници са Института за неуронауку Рокфелер недавно су открили да би дејство ултразвучних таласа на мозак могло да буде кључно у борби против зависности од опиоида и других супстанци. За то су конструисали посебан уређај налик на кацигу, вредан милион долара, који емитује те високофреквентне таласе усмеравајући их на кључни део мозга одговоран за награду, мотивацију и зависност.

Нуклеус акумбенс: Кључна регија мозга за зависност

Ово подручје, које се стручно назива нуклеус акумбенс, налази се у средини мозга. Употреба високофреквентних звучних таласа се до сада испитивала за лечење Алцхајмерове болести, тумора и психијатријских поремећаја.

Нуклеус акумбенс
Foto: Neuroscience News

„Операција без операције“

„То је, у суштини, операција на мозгу без операције“, каже др Али Р. Резаи, директор Рокфелеровог института за неуронауку. Истраживачи завршавају почетну фазу клиничког испитивања, које углавном финансира Национални институт за злоупотребу дрога.

Они, међутим, упозоравају да лечење зависности није лек за све и да би га требало користити уз друге терапије. Чак и ако технологија успе, могле би да прођу године пре него што Управа за храну и лекове (ФДА) одобри ултразвук за лечење зависности.

Нејасноће у механизму дејства

Остаје нејасно шта звучни таласи раде у мозгу. Др Резаи сумња да вибрације мењају мембрану нуклеус акумбенса, мењајући функционисање ћелија и суштински ресетујући мозак. Шта год да је механизам, рекао је он, рафали звучних таласа током 15 до 20 минута показују брзо смањење жудње.

Блокирање осећаја еуфорије: Нови приступ лечењу зависности

Нова метода је медицински поступак који укључује уметање две сићушне електроде у рупице на лобањи до подручја у мозгу које је повезано са наградама. Истраживачи се надају да ће уклањањем система награђивања који узрокује жудњу за алкохолом или дрогама, људи моћи лакше да управљају свакодневним окидачима или стресорима који доводе до зависности.

Прва клиничка испитивања на зависницима од хероина

Тестирање су сада извели на једном 39-годишњаку, дугогодишњем зависнику од хероина. На глави су му држали кацигу 30 минута и за то је време он је посматрао слике „кувања” хероина и убризгавања дроге у руку. Након тога, рекао је да није имао потребе за узимањем хероина.

Структура нуклеус акумбенса и његова улога

Нуклеус акумбенс је мала структура смештена обострано у доњем предњем мозгу. Ова регија игра кључну улогу у мотивацији, задовољству и учењу кроз награђивање, као и у развоју зависности и других маладаптивних понашања.

 Нуклеус акумбенс се састоји од две главне подструктуре: језгра и омотача, које имају различите функције и морфологију. Језгро је више повезано са моторним системом, док је омотач више повезан са лимбичким системом. Главни неуротрансмитер у овој регији је допамин, који игра важну улогу у мотивацији, узбуђењу, награђивању и контроли покрета.

Метода лечења ултразвучним таласима и њена ефективност

Ова нова метода циља на физички део мозга како би променила начин на који нечији мозак реагује. Садашње методе лечења захтевају од зависника да узимају лекове који блокирају осећај еуфорије који настаје после узимања дрога или алкохола. Истраживачи тестирају да ли ултразвучни таласи могу поновно да истренирају мождане ћелије које узрокују зависност.

Први резултати: Побољшање код 75% зависника

Метода третмана ултразвучним таласима је раније тестирана на 20 пацијената. Ти су испитаници већину живота користили дроге, а након третмана открили су да жеља за дрогом пала готово на нулу. Њих око 75 одсто је и даље било „чисто” неколико месеци касније.

Клиничко испитивање на Рокфелеровом институту за неуронауку Универзитета Западне Вирџиније отвара простор за растућу школу истраживања ултразвука.

Извор: WVU Rockefeller Neuroscience Institute, Politika Magazin

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.