Почетна » Наука » Пуштен у рад суперкомпјутер Хантер

Нова ера рачунарства

Пуштен у рад суперкомпјутер Хантер

На свечаности одржаној у Центру за рачунарство високог перформанса Универзитета у Штутгарту (HLRS), пре недељу дана, званично је пуштен у рад њихов најновији суперкомпјутер, назван Хантер (Hunter). Ова супермашина, дизајнирана и произведена од стране Хјулет Пакард Ентерпрајза (HPE), пружа врхунску инфраструктуру за симулације великих размера, вештачку интелигенцију и апликације за анализу података у науци, индустрији и јавном сектору.

Хантер је дизајниран тако да подржава одрживост, користећи 100 одсто систем хлађења без вентилатора, са директним течним хлађењем и јединственим динамичким приступом за ограничавање снаге како би се добила максимална енергетска ефикасност.

Базиран на енергетски ефикасним AMD Instinct™ убрзаним процесорским јединицама (APU), које комбинују CPU језгра и GPU у интегрисаној архитектури, Хантер означава почетак нове ере у историји суперкомпјутерског рачунарства у Немачкој.

Корисници Хантера ће, између осталог, решавати сложене проблеме у инжењерингу, моделирању времена и климе, биомедицинским истраживањима и науци о материјалима. Хантер ће, такође, пружити сигуран приступ моћним ресурсима високоперформансног рачунарства (HPC) и вештачке интелигенције за индустрију и јавне агенције.

Укупни трошкови прављења Хантера износили су 15 милиона евра. Министарство за науку, истраживање и уметност Баден-Виртемберга обезбедило је половину средстава у оквиру своје стратегије за високоперформансно рачунарство и рачунање са великим количинама података, док је немачко Савезно министарство за образовање и истраживање обезбедило другу половину у контексту пројекта SiVeGCS. Финансирање је омогућено кроз Гаус Центар за суперкомпјутерско рачунарство, савез три национална суперкомпјутерска центра Немачке.

Хантер ће омогућити научницима на Универзитету у Штутгарту и широм Немачке инфраструктуру која је спремна за будуће симулације засноване на вештачкој интелигенцији. Овај суперкомпјутер ће, такође, користити целокупном екосистему универзитета, укључујући глобалне играче, јаке средње компаније и растућу стартап сцену, преноси Инсајд ХПЦ.

Висока ИТ техниологија и брзина

Хантер је заснован на истој Cray Supercomputing EX4000 архитектури Хјулет Пакарда, која се користи у три верификована ексаскална система на свету, који могу да врше милијарду милијарди (10¹⁸) операција у секунди. Сваки од његових 188 чворова опремљен је са четири HPE Slingshot високоперформансна међуспоја.

Машина користи и HPE Cray Supercomputing Programming Environment Software, који нуди свеобухватан сет алата за развој, портовање, отклањање грешака и оптимизацију апликација на великој скали.

Хантер ће имплементирати динамичку функционалност ограничавања снаге, развијену од стране Хјулет Пакарда у сарадњи са HLRS-ом како би се постигли максимална продуктивност и енергетска ефикасност. Континуирано ће се пратити апликације које се изводе на Хантеру, оптимизовати расподела снаге за сваку апликацију на основу њених индивидуалних потреба за снагом и обезбедити да укупна потрошња енергије не прелази унапред одређени лимит.

Хантер ће играти кључну улогу у почетним фазама немачког пројекта вештачке интелигенције HammerHAI, који има за циљ развој иновативних AI решења за европско тржиште. Овај суперкомпјутер је дизајниран као прелазна платформа која ће припремити терен за будући систем Herder, планиран за 2027. годину.

„Са капацитетом од неколико стотина петафлопса, Herder ће донети значајан напредак у односу на свог претходника, обезбеђујући Немачкој лидерску позицију у високоперформансном рачунарству и вештачкој интелигенцији”, стоји у саопштењу HLRS.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.