Турска и нова сиријска влада постигле су договор о успостави турских војних база на сиријском тлу, укључујући две кључне стратешке ваздушне луке, извештава катарски лист The New Arab, позивајући се на турске изворе. Споразум укључује војне базе на ваздухопловној бази Т4 код Палмире и ваздушној луци Менаг, где су турске снаге већ присутне.
Турска је започела напоре да преузме контролу над сиријском ваздухопловном базом Тијас, такође познатом као Т4, и припрема се да распоређује системе противваздушне одбране на том месту, рекли су извори упознати са ситуацијом за Middle East Eye. Наводно су у току и планови изградње за ову базу. „Систем противваздушне одбране типа Хисар биће распоређен на Т4 како би осигурао ваздушну заштиту базе“, рекао је извор.
Близу гасних поља
Ваздухопловна база Т4 дуго је била важна стратешка локација, смештена близу сиријских гасних поља. Претходно су је користиле милиције које је подржавао Иран, а пао је под контролу ИСИС-а пре него што је поново преузео Асадов режим уз руску војну подршку. Турски интерес за базу наводно је порастао након Асадовог пада.
У међувремену, напетости у Сирији настављају да ескалирају. Сиријски медији извештавају о експлозијама у близини Дамаска у четвртак увече и виђењима израелских ратних авиона у том подручју. Према локалним извештајима, израелски напади су циљали војне положаје у ал-Кисваху, јужно од главног града. Два дана раније, бомбардован је војни аеродром у Хами, а сателитске слике касније су откриле тешку штету, укључујући и писту, преноси израелски Ynet.
У срцу растуће нестабилности, неке особе у јужној Сирији позивају на оружани отпор против Израела. Имад ал-Масалме, истакнути лидер у Дарији, рекао је да иако је „сиријски народ исцрпљен након 14 година рата“, и даље постоји „спремност да се одупре израелским снагама“. Додао је да су бивши борци против Асадовог режима сада спремни да окрену своје оружје против Израела и позвао на хитне арапске и исламске самите како би се „зауставила израелска агресија у Сирији“.
Упозорење Израела
Као одговор на ескалацију напетости, министар одбране Израела, Исраел Катц, издао је синоћ отворено упозорење сиријском челнику Ахмаду ал-Шарау. Да би ова ескалација могла бити проблем, говори и чињеница да је израелска владина комисија почетком године издала извештај у којем се наводи да постоји забринутост од директног сукоба с турском војском у Сирији.
Israel has targeted the Tiyas Airbase (T4) near Palmyra, and Syrian airfields multiple times.
But,
1. A Turkish military delegation has recently and again traveled to the T4 airbase.
2. Turkey began constructing a new military base inside the Menagh military airport, 6… pic.twitter.com/ZroKOgIWYd— Harris Samaras (@HarrisSamaras) April 4, 2025
Не, мало је вероватно да би Турска (као чланица НАТО-а и вешт балансер између интереса) отворено напала израелску војску која је под заштитом „великих брата“ САД-а или да би израелска војска учинила исто. Прво иде дипломатија (јавна и она у сенци). Ако до сукоба и дође, вероватнији је први сукоб преко проксија, сајбер напада или бораца који носе неозначене униформе (често виђен феномен у Сирији).
Руски аналитичар: Значај руских база за стабилност
Израел сматра потез Турске великом претњом, пише руски државни медиј Известија. Раније су медији извештавали да је Турска почела да гради базу у Тијасу у провинцији Хомс и да планира да тамо стационира ракетни систем противваздушне одбране Хисар. Такође се тврдило да би Анкара могла да распореди руске системе С-400 на сиријском тлу, што је могуће само уз дозволу Москве.
Упркос појачаном турском војном утицају, током ноћи 3. априла, израелске снаге су извршиле опсежне нападе гранатирањем на Сирију, док су се сукоби десили између израелских трупа и сиријских милитаната у провинцији Дараа на југу Сирије.
Ескалација између Турске и Израела у Сирији ствара нове изазове за све укључене стране, али у исто време наглашава значај руске војне присутности као стабилизујућег фактора, тврде Руси. Према Владимиру Ахмедову, научном сараднику у Центру за проучавање заједничких проблема савременог Истока при Институту за оријенталне студије Руске академије наука, раније је Русија играла кључну улогу у обезбеђивању безбедности, посебно на југу Сирије где су биле стациониране њене јединице.
„У лето 2024. Русија је стационирала своју војску у објектима сиријских јединица на југу које су требале да обезбеде безбедност линије на Голанској висориавни. Израелци су били задовољни јер су то задржавале шиитске милиције које подржава Иран“, рекао је Ахмедов за Известију. „Овај заплет између Израела и Турске поново поставља питање нужности задржавања руских база како би се смањиле тензије“, додао је он.