Почетна » Економија » Тржиште некретнина у Србији: Хоће ли цене расти или падати?

Како функционише српско тржиште некретнина

Тржиште некретнина у Србији: Хоће ли цене расти или падати?

Проблем српског тржишта стамбених некретнина није у недовољној понуди. Барем не у сегменту новоградње, јер годишње се одобри изградња између 35.000 и 40.000 станова. То је више него довољно за нашу демографију, каже за Forbes Magazin Небојша Нешовановић, руководилац тима за процене тржишта компаније CBRE.

Стабилизација цена некретнина

„Наш проблем на тржишту станова више је на страни тражње. Она је добрим делом генерисана из потребе инвестирања. Добар део купаца су класични инвеститори, који су се до овог момента кладили на раст цена станова и до сада су заиста били у праву. Остваривали су сјајне стопе повраћаја. Остваривали су велике капиталне добити.

Тржиште станова очигледно се хлади већ неко време што обесхрабрује нарочито те финансијске инвеститоре, који не очекују више толику капиталну добит. Они ће временом постајати све мање активни. С друге стране, очекујемо да ће понуда наставити да буде добра и то ће нас довести до стабилизације тржишта“, истиче Нешовановић.

Хоће ли цене расти или падати?

Према његовим речима, то значи да се не очекује даљи раст цена. Тржиште ће успоравати и нарочито у појединим сегментима, у које инвеститори у последње време врло радо улажу, може доћи до презасићења, односно и до пада цена, али то су врло уски сегменти тржишта.

„Претпостављам да добар део породица може да приушти да купи некретнину од 150.000 евра и да у оквиру тог износа очекује 2,5–3 спаваће собе. Онда можете да израчунате колико је то квадрата и колико је то евра по квадрату. С тим што ситуација није иста као пре пет година када сам рекао да више нећемо имати новоградњу испод 1.000 евра по квадрату. То је тада било прилично револуционарно.

Сада се надам да ћемо имати квадрате испод 1.500 евра, премда и то вероватно није реално. Зато бисмо могли да се потрудимо да добијемо квадрате у распону од 1.500 до 2.000 евра, у зависности од квалитета градње, а који могу да се понуде широком тржишту“, каже Нешовановић.

Потреба за приуштивим становима

На тржишту је препозната потреба за становима доступним широј популацији.

„Колико ми је познато, спрема се више великих пројеката. Кад причамо о великим пројектима, то су пројекти практично већи од Београда на води. Они би требало да донесу неки нови квалитет и градње и живота. Они ће бити приуштиви ширем кругу људи који ће моћи да узму кредит и да се довољно задужe да реше своје стамбено питање“, сматра Нешовановић.

Утицај повољнијих кредита на тржиште

Очекује се и да ће у наредним годинама бити повољније узети кредит него што је то случај данас.

„Зато можемо очекивати повратак кредитних купаца. Кредитни купци не купују станове за 6.000 евра по квадрату и не плаћају милионе. Они ипак купују те приуштивије станове. И онда је идеја понудити што више приуштивих станова, зато што се очекује да тражња у том сегменту значајно порасте“, закључује Нешовановић.

Извор: Forbes Srbija

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.