Најаве будућег америчког председника Доналда Трампа да ће увести огромне царине на увоз из Кине могле би снижавањем цена робе у другим земљама да смање глобалну инфлацију. Изјавила је данас креаторка финансијске политике британске централне банке – члан одбора за монетарну политику Банке Енглеске Свати Дингра, преноси Гардијан. Она је рекла да би Трампова претња за увођење царине од 60 одсто на робу из Кине која се продаје у Америци, могла да наведе кинеске извознике да смање цене на другим местима како би задржали тренутни обим трговине, пренео је Гардијан. „Велико повећање царина, које је предложено, имало би реперкусије на светске цене и то углавном у силазном смеру”, рекла је она.
Економисткиња је додала да ипак постоји неизвесност у вези са политиком коју ćе новоизабрани председник спроводити након ступања на дужност.
Трамп је упозорио пре избора 5. новембра да ćе, поред царина до 60 одсто на кинеску робу, увести и до 20 одсто осталим трговинским партнерима, преноси Танјуг.Инфлација у Великој Британији порасла је на 2,3 одсто у октобру, што ствара притисак на Банку Енглеске (БоЕ) да одложи даље смањење каматних стопа до следеће године, објавила је данас Канцеларија за националну статистику (Office фор Натионал Статистицс – ОНС).
Ти подаци показују да је раст рачуна за енергију подстакао индекс потрошачких цена (ЦПИ) и преокренуо овогодишњи тренд пада инфлације, која је у септембру износила 1,7 одсто, пренео је Гардијан.
Гардијан наводи да је квартална горња граница цене енергије порасла у октобру за 10 одсто на 1.717 фунти (2.059 евра), а предвиђа се да ће поново бити увећана у јануару, када би годишњи рачуни износили 1.736 фунти (2.082 евра).
Креатори монетарне политике у БоЕ, који имају задатак да одрже инфлацију на око два одсто, смањили су у протеклих више од годину дана каматне стопе двапут на 4,75 одсто.