Председник САД Доналд Трамп потписао је наредбу да се смањи финансирање федерално подржане новинске организације Глас Америке. Оптужио је да је „антитрамповска“ и „радикална“.
Бела кућа је саопштила да ће наредба „осигурати да порески обвезници више не сносе трошкове радикалне пропаганде“.
Глас Америке, који је и даље претежно радио сервис, основан је током Другог светског рата како би се супротставио немачкој и јапанској пропаганди.
Из ове медијске организације кажу да тренутно досежу до стотина милиона људи широм света сваке недеље.
Критике медијске заједнице
Мајк Абрамовиц, директор Гласа Америке, изјавио је да су он и готово сви запослени – око 1.300 људи – послати на плаћено одсуство.
„Због ове наредбе, Глас Америке не може да обавља кључну мисију, посебно важну данас, када амерички противници, попут Ирана, Кине и Русије, улажу милијарде долара у стварање лажних наратива како би дискредитовали Сједињене Државе“, рекао је Абрамовиц.
Трампову наредбу критиковао је и Национални прес клуб, водећа репрезентативна група америчких новинара.
„Ово поткопава дугогодишњу америчку посвећеност слободној и независној штампи. Ако читава редакција може да буде уклоњена преко ноћи, шта то говори о стању слободе медија. Цела институција се демонтира део по део. Ово није само кадровска одлука. Ово је сунштинска промена која угрожава будућност независног новинарства у Гласу Америке“, сматрају.
Обухваћени и Радио Слободна Европа и Радио Слободна Азија
Трампова наредба циља матичну компанију Гласа Америке, Америчку агенцију за глобалне медије (УСАГМ). Организација финансира и Радио Слободна Европа и Радио Слободна Азија, који су првобитно основани за супротстављање комунизму.
Наредбом се налаже управи медија да „смање рад на минимално присуство (запослених)“ и да функционишу тек онолико колико захтева закон.
ЦБС, амерички медијски партнер ББЦ-ја, објавио је да су запослени Гласа Америке обавештени путем мејла који је послала Кристал Томас, директорка кадровске службе УСАГМ.
Извор за ЦБС је рекао да су сви хонорарци и међународни сарадници обавештени да за њих више нема новца.
У мејловима, у које увид имао ЦБС, пише да су шефови Радија Слободна Азија и Радија Слободна Европа (Радио Либертy) обавештени да су њихови федерални грантови укинути.
Глас Америке и друге станице под УСАГМ кажу да имају више од 400 милиона слушалаца.
У основи су слични ББЦ Светском сервису који делимично финансира британска влада.
Јан Липавски, министар спољних послова Чешке, рекао је да се нада да би Европска унија могла да помогне да Радио Слободна Европа у Прагу настави да ради.
Илон Маск, милијардер и један од главних Трампових саветника, задужен за кресање трошкова америчке савезне владе, на његовој друштвеној мрежи Икс често је позивао на гашење Гласа Америке.
Током првог председничлког мандата, Трамп је био оштар критичар Гласа Америке. Али тада није имао подршку целог Конгреса – оба дома – што сада има. Недавно је именовао Кари Лејк за специјалног саветника УСАГМ. Трамп често говори да су мејнстрим медији пристрасни и да извештавају против њега. Током говора у Министарству правде назвао је ЦНН и МСНБЦ „корумпираним“.
Прво емитовање програма Гласа Америке остварено је преко предајника који је ББЦ позајмио Америци и имало је скроман учинак.
Џералд Форд, бивши председник, потписао је јавну повељу Гласа Америке 1976. године како би заштитио његову уредничку независност. Промена у законодавству 2013. омогућила је Гласу Америке и његовим партнерима да почну емитовање унутар САД.