Почетна » Наука » Телефони нас не прислушкују, али нас активно слушају

Телефони нас не прислушкују, али нас активно слушају

Треба имати у виду и то да пре него што са неким почнемо да разговарамо о нечему, ми смо о томе размишљали. Могуће је да смо пре тога већ нешто гледали на мрежи или је пријатељ са којим разговарамо то радио.

Савети како да се заштитимо од „активног слушања“
Илисандро Убиједо, истраживач из компаније „Касперски“ објашњава да је уопштено говорећи, у питању врста циљане рекламе која је прилагођена нам и нашим блиским особама, на основу инфомација које различите апликације, сајтови и претраживачи прикупљају како би створили наш профил.

„Пре свега треба да онемогућите услуге паметних телефона које се заснивају на активном слушању, као што су Гугл асистент, или Алекса, или Сири. Такође, можете проверити дозволе апликације и омогућити приступ микрофону само онима којима је то заиста потребно, као што је апликација за ћаскање, на пример.

Требало би да избегавате инсталацију нежељених апликација, попут рекламног софтвера или малвера, и да инсталирате антивирус за паметне телефоне.

Такође, можете да користите ВПН услугу како бисте избегли да будете циљани на основу локације, па чак и да користите петраживаче фокусиране на приватност који пружају изворне могућности против праћења. Будите информисани о онима који покушавају да наруше вашу приватност“, препоручује Убиједо.

„Пошто се налазимо на истој локацији, алгоритам властника интернет платформе каже, чекај, ови су заједно, ови су пријатељи, врло је вероватно да ће и овом другом бити занимљиво оно што је овом првом што је он већ тражио“, објашњава Родић.

Прислушкивање или активно слушање
На нашем тржишту се нуди неколико апликација које се управо користе за прислушкивање и највише их користе детективске агенције које раде по Закону о детективским агенцијама.

„То вам у ствари показује какве су техничке могућности вашег телефона. Да би неко активирао ово на вашем телефону, то мора да буде неко ко је бар неколико минута имао невлашћени приступ вашем телефону. Они који продају такве производе, кажу да је то намењено родитељима да контролишу децу“, наводи ИТ консултант.

Агенције које пружају овакве услуге у суштини раде са државним агенцијама и ту цене услуга почињу од 500.000 долара па навише, напомиње Родић.

„Живимо у доба када се сви аспекти наше дигиталне активности чувају. И што би рекао један високи функционер једне агенције, која се бави тим пословима: ‘Collect everything, forget nothing’ – Сакупљамо све, не заборављамо ништа. И то је масовни надзор“, истиче гост Јутарњег програма.

Зато морамо да правимо разлику између шпијунирања као активности која је прецизно усмерена ка појединцу или организацији, од масовног надзора коме смо сви изложени једноставним коришћењем дигиталних асистената – рачунара, лаптопа, телефона, таблета…

Када се ради о дигиталним агенцијама, оне прате наше свеукупно понашање преко кукија (колачића) – малих дигиталних записа који нас прате не само када смо на некој друштвеној мрежи, већ и када било шта друго радимо или не радимо, али је телефон уз нас и крећемо се.

„И то је већ довољно. Њихово активно слушање је у ствари квалитативна анализа свега онога што радите. Значи, ангажовала вас је нека агенција која рекламира неки производ, промовише га, има пуно коментара, али какви су? Да ли су позитивни или негативни? Или су нешто између? Значи, активно слушање је у ствари анализа квалитета ваше појаве на тржишту“, објашњава Родић.

Можемо ли потпуно да се заштитимо
Војислав Родић наводи да ако желимо у потпуности да се заштитимо од могућности „активног слушања“ телефона, јер можда водимо неки поверљив разговор, треба да набавимо врећицу израђену од тканине са бакарним нитима и у њу ставимо телефон.

„То је једини начин потпуне заштите. Желите да будете мирни, обоје то урадите, али цена је то што ћете онда бити недоступни“, наглашава ИТ консултант.

Такође, свако од нас би требало да одвоји мало времена и да прође кроз опције у свом оперативном систему за сваку апликацију.

„Епл“ је 2021. године у верзији оперативног система 14 увео да је за све апликације подразумевано подешавање да им је све забрањено. Тако да када апликација коју користимо тражи приступ камери и микрофону, ми одлучујемо да ли ћемо да дозволимо или не, да ли само једном или стално док се користи апликација

Извор: РТС

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.