Почетна » Слободна зона » Све већа злоупотреба вештачке интелигенције у изради „голих слика“

Све већа злоупотреба вештачке интелигенције у изради „голих слика“

„Изгледало је тако реалистично, нико осим мене не би знао“, рекла је једна инфлуенсерка када је на интеренту видела лажне фотографије на којима је представњена нага. Злоупотреба вештачке интелигенције (АИ) како би настале овакве слике све узнемирава и постаје горући проблем у друштву. Разне организације за борбу против насиља на интернету и злоуптребу технологије упозоравају да употреба вештачке интелигенције (АИ) за стварање реалистичних, али лажних слика нагих, стварних жена постаје све чешћа и нормализована.

Такође, тај проблем постаје и све већа брига у школама, где је недавна анкета показала да је 13 одсто тинејџера имало искуства са тим лажним сликама, пише Скај њуз.

Инфлуенсерка Кали Џејн Бич каже да је била шокирана када је открила да је неко употребио АИ да трансформише њену слику у доњем вешу и направио њену лажну фотографију, која се потом делила на интернету.

„Изгледало је тако реалистично, нико осим мене не би знао. Ово не сме да се догађа и није уопште забавно“, рекла је.

Када је случај пријавила полицији, имала је проблема да их увери да је то кривично дело, јер сајт са сликом није био са британске територије.

„Нису заправо знали шта могу да ураде у вези са тим, а пошто је сајт био глобалан, рекли су да је ван њихове надлежности“, истакла је.

Изгледа да „систем не функционише“ због недостатка капацитета и праксе међу различитим полицијским снагама, недавно је изјавила и помоћница шефа Националног полицијског савета Уједињеног Краљевства.

Иако је креирање лажних слика малолетника илегално, закон о забранама оваквих АИ генерисаних слика ће тек бити донет у наредном периоду. У међувремену, апликације за „уклањање одеће“ са фотогарија постају све популарније, а проблеми са лажним сликама и даље расту.

Употреба тих апликација постала је ‘нормална’ међу младима, а број прегледа сајтова на којима су такве слике доступне месечно има и до 14 милиона прегледа, упозорила је професорка Клер Мекглин:

„Ове апликације се лако могу набавити у продавници за апликације, рекламирају се на ТикТоку, тако да их, наравно, млади људи преузимају и користе. Нормализовали смо њихову употребу“.

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.