Изненађујуће слаби подаци о запошљавању у САД-у у петак подстакли су страхове од надолазеће рецесије, што је навело инвеститоре да продају акције и окрену се сигурним обвезницама. Цене државних обвезница су порасле, што је довело до пада приноса на вишемесечне минимуме.
Пад цена нафте, акција технолошких фирми и европских банкарских акција
Цене нафте су пале за више од 3 долара по барелу на својим најнижним нивоима током сесије.
Индекс америчког долара је пао за више од 1% на свој најслабији ниво од марта. Технолошке фирме са високим вредностима су претрпеле највећи ударац, а индекс европских банкарских акција је био на путу ка свом највећем недељном паду у последњих 17 месеци због слабих резултата.
ВИКС мера волатилности тржишта акција (.VIX), названа показатељем страха на Волстриту, скочила је за више од 40%.
Залихе у вредности од 2,9 трилиона долара су у опасности
Залихе у вредности од 2,9 трилиона америчких долара су у опасности, могућа је заплена тржишта и рецесија све зависи од будућих догађаја. До сада ово нисмо видели пре напада Ирана.
Незапосленост у САД је порасла на 4,3%
Извештај о запошљавању у САД-у показао је да је раст броја радних места успорио више него што се очекивало у јулу, а незапосленост је порасла на 4,3%, указујући на могућу слабост на тржишту рада и већу рањивост према рецесији.
Тржишта су већ била уздрмана слабим извештајима о заради Amazon-а и Intel-а, као и слабијим од очекиваног истраживањем активности америчке производње у четвртак, уз месечни извештај о непољопривредним платним списковима у САД-у, који је показао да је раст броја радних места опао на 114.000 нових запослених у јулу са 179.000 у јуну.
Подаци су повећали очекивања о вишеструким смањењима каматних стопа од стране Федералних резерви ове године, које су управо ове недеље одлучиле да задрже стопе непромењеним. „Подаци о запошљавању сигнализирају значајан даљи напредак у томе да су Федералне резерве направиле грешку у политици не смањујући каматну стопу ове недеље,“ рекао је Џејми Кокс, партнер менаџер у Harris Financial Group у Ричмонду, Вирџинија.
„Врло је могуће да Федералне резерве промене своје комуникације између састанака о равнотежи ризика како би уклониле сваку сумњу о смањењу каматне стопе у септембру.“
Финансије и технологија су претрпели највећи ударац
Уз танак летњи обим трговања који вероватно преувеличава кретања, пад који је почео у Азији са падом од 5,8% за јапански Nikkei (.N225), његов највећи дневни пад од марта 2020. током кризе пандемије, проширио се кроз Европу и кренуо ка Волстриту.
MSCI-јев индекс акција широм света (.MIWD00000PUS) пао је за 16,09 поена, или 2,00%, на 787,31. Nasdaq Composite (.IXIC) изгубио је 417,98 поена, или 2,43%, на 16,776,16. Индекс је пао за више од 10% од свог јулског затварања, потврђујући да је у корекцији након што су порасле забринутости о скупим вредновањима у слабијој економији.
Dow Jones Industrial Average (.DJI) пао је за 610,71 поен, или 1,51%, на 39,737,26, док је S&P 500 (.SPX) изгубио 100,12 поена. Европски STOXX 600 (.STOXX) пао је близу 3%, при чему су финансије и технологија претрпели највећи ударац.
Акције тржишта у развоју (.MSCIEF) пале су за 24,30 поена, или 2,23%, на 1,063,50. MSCI-јев најшири индекс азијско-пацифичких акција изван Јапана (.MIAPJ0000PUS) затворен је 2,48% ниже на 553,72, док је јапански Nikkei (.N225) пао за 2,216.63 поена, или 5,81%, на 35,909.70.
Федералне резерве су држале референтне трошкове позајмљивања на 23-годишњем максимуму од 5,25%-5,50% годину дана, и неки аналитичари верују да је најутицајнија централна банка на свету можда предуго држала монетарну политику рестриктивном, ризикујући рецесију.
Новчана тржишта су у петак пожурила да процене 70% шансе да Федералне резерве, које су већ биле широко очекиване да смање стопе од септембра, спроведу велико смањење од 50 базних поена следећег месеца како би осигурале против пада.
„Извештај о запошљавању бљеска као сигнал упозорења да ова економија заиста има способност да се брзо промени,“ рекао је Чарли Рипли, виши инвестициони стратег у Allianz Investment Management у Минеаполису. „На крају, данашњи подаци о запошљавању би требали да оснаже комитет да смањи политику за више од 25 базних поена на следећем састанку.“
У паду акције Intel-a i Nvidia-e
Акције америчког произвођача чипова Intel (INTC.O) пале су на најнижи ниво у више од 11 година и завршиле су ниже за преко 26%, након што су суспендовали своју дивиденду и најавили велика смањења радних места уз слабе прогнозе зарада.
Произвођач чипова за вештачку интелигенцију Nvidia (.NVDA), један од највећих доприноса техничком скоку, пао је за 1,8% Повећана за више од 700% од јануара 2023, Nvidia је оставила многе менаџере имовине са превеликом изложеношћу према срећи ове једне акције. Куповина сигурних уточишта је била у пуном јеку, са државним дугом, златом и валутама које традиционално све расту.
Пад цена злата, нафте и фјучерса
То су средства која се сматрају да задржавају вредност током хаоса на тржишту. Принос на референтне америчке 10-годишње обвезнице пао је за 18 базних поена на 3,798%. Приннос на 2-годишње обвезнице, који се обично креће у корак са очекивањима каматних стопа, пао је за 28,5 базних поена на 3,8798%.
На тржиштима девиза, јен је порастао за скоро 2%, продужавајући брзи повратак након што је Банка Јапана подигла каматне стопе на нивое невиђене у последњих 15 година.
На тржиштима роба, спот цена злата је пала за 0,37% на 2,436.31 долара по унци, а амерички златни фјучерси су завршили 0,4% ниже на 2,4769.8 долара. Цене нафте су претрпеле ударац због забринутости за раст, са глобалним фјучерсима на Brent који су се завршили ниже за 2,71 долара, или 3,41%, на 76,81 долара по барелу