Сједињене Америчке Државе су савезницима изнеле предлоге за омогућавање мировног споразума између Русије и Украјине, укључујући нацрт услова за окончање борби и ублажавање санкција Москви у случају трајног прекида ватре, пише Блумберг.
САД желе да обезбеде потпуни прекид ватре у року од неколико недеља, а савезници ће се поново окупити у Лондону следеће недеље.
Овај притисак долази чак и након што је амерички државни секретар Марко Рубио данас сугерисао да је администрација америчког председника Доналда Трампа спремна да одустане од својих мировних напора уколико се брзо не постигне напредак.
Амерички потпредседник Џеј Ди Венс рекао је данас у Риму да је „оптимиста“ у погледу изгледа да се рат приведе крају.
Контуре америчког плана подељене су на састанцима са украјинским представницима у Паризу у четвртак, наводе европски званичници упознати с овим питањем, преноси америчка агенција.
Тај предлог би практично замрзнуо рат, а украјинске територије које је сада окупирала Русија би остале под контролом Москве, тврде извори. Аспирације Кијева да се придружи НАТО-у такође би биле искључене, напомињу извори.
Они су одбили да дају даље детаље, позивајући се на поверљиву природу разговора.
Преговори у Паризу укључивали су састанак француског председника Емануела Макрона и америчког изасланика Стива Виткофа, као и разговоре између Рубија и саветника за националну безбедност и преговарача из Француске, Немачке, Велике Британије и Украјине.
Амерички званичници су наговестили да желе да обезбеде потпуни прекид ватре у року од неколико недеља, пренео је раније Блумберг.
Савезници ће се поново окупити у Лондону следеће недеље.
Један од званичника је рекао да планови, о којима треба даље разговарати са Кијевом, неће представљати дефинитивно решење и да европски савезници неће признати окупиране територије као руске.
Званичници су нагласили да би разговори били беспредметни ако Кремљ не пристане да заустави борбе и да је од суштинске важности да се Украјини обезбеде безбедносне гаранције како би се осигурала одрживост било каквог договора.
Рубио је данас истакао да безбедносне гаранције нису „нелегитимна жеља“ Украјине, али да преговарачи до сада нису дошли до тог нивоа специфичности.
У Паризу је задатак украјинске делегације био да разговара о томе како ће се надгледати било какво примирје, као и о мировном контингенту, навео је добро упућени извор..
Европски званичници су састанке у Паризу назвали „конструктивним и позитивним“.
Дискусије су обележиле најновији покушај Европе да утиче на исход показујући да, заједно са Кијевом, у потпуности подржавају напоре САД да окончају рат и да је на Русији одговорност да докаже да је озбиљна у погледу преговора о прекиду ватре.
Одлазећи из Париза, Рубио је рекао новинарима да се нада да би Велика Британија, Француска и Немачка могле да помогну да се направи помак ка одлуци – али је такође сугерисао да је стрпљење САД са посредничким напорима на крају.
„Нећемо наставити са овим подухватом недељама и месецима. Сада морамо врло брзо да утврдимо, а ја говорим о питању дана, да ли је ово изводљиво у наредних неколико недеља. Ако јесте, ми смо за. Ако није, онда имамо друге приоритете“, навео је Рубио.
Преговори у Паризу су такође изграђени на напорима Француске и Велике Британије да се осигура да Кијев има војску са одговарајућим ресурсима као део пакета безбедносних гаранција.
Званичници у Паризу и Лондону се надају да ће тај предлог показати да је Европа озбиљна у погледу издвајања сопствених ресурса за послератну будућност Украјине, и убедити Трампа да подржи те гаранције.
Укидање санкција док Русија наставља да окупира велика подручја Украјине могло би се показати проблематичним за неколико савезника Кијева. Уклањање ограничења Европске уније, укључујући одмрзавање непокретне имовине, захтева подршку свих држава чланица, наводи Блумберг.
Обраћајући се новинарима у четвртак у Кијеву, украјински председник Володимир Зеленски критиковао је Виткофа због „усвајања руске стратегије“ и рекао да Трампов изасланик нема „мандат да разговара о украјинским територијама, јер те територије припадају нашем народу“.