Почетна » Историја » Српски научник који је први клонирао ћелију: Зашто је заборављен Милош Марић?

Милош Марић је поставио темеље модерне генетике

Српски научник који је први клонирао ћелију: Зашто је заборављен Милош Марић?

Милева Марић, генијална српска научница и прва супруга Алберта Ајнштајна позната је домаћој јавности, док је њен брат готово непознат српској јавности иако је био подједнако генејалан као старија сестра, што потврђује углед који се са његовим именом повезује у научним круговима Русије.

Милошев одлазак на студије медицине

Милош Марић је један од највећих српских научника, рођен је у Руми 20. априла 1885. године, а основну школу је завршио у Загребу, где је његова породице живела у том периоду, јер је његов отац, такође Милош Марић, радио као нижи судски службеник. Његова мајка звала се Марија Ружић, а друга сестра Зорка Марић.

Након завршене православне Гимназије у Новом Саду, започео студије медицине у Клужу, а у наведеној области се усавршавао у Француској и Швајцарској. Током боравка у Берну живео је у дому Милеве и Алберта Ајнштана упознајући њихов научни рад.

По повратку у Клуж започиње лекарску праксу, али убрзо бива мобилисан у аустро-угарску војску и бива упућен најпре на јужни, а затим северни фрон, где га је руска војска заробила.

Рад на катедри хистологије Московског универзитета

Будући да је имао лекарско искуство и српско порекло, Милош је пребачен у војну Болницу у Москви, где се спријатељио са чувеним револуционаром белом Куном, што му је омогућило бројне научне експерименте.

После рата наставља са лекарском праксом, али и истраживањима на катедри хистологије Московског универзитета. Затим је прешао на катедру хистологије Дњепропетровског медицинског института. Иако се није вратио у Србију, према руским изворима Милош је водио преписку са сестрама и родитељима, макар до 1924.год.

Један од првих људи који су створили идентичну копију ћелије

У далекој Русији, доктор Милош Марић из корена је мењао познату медицину и стварао историју. Човек који је пре осам деценија знао да клонира ћелију са својих 45 година, изабран је 1930. године за шефа катедре за хистологију на Универзитету у Саратову. Пре њега, катедром је руководио чувени научник Б. А. Павлов.

Руски генетичари и данас ће вам рећи да је име Милоша Марића у њиховој земљи нека врста научне светиње! Управо он био је један од првих људи који су успешно створили идентичну копију ћелије и још тада, пре више готово осам деценија, поставио темеље области медицине која се данас зове клонирање.

– Упоредо са његовим научним интересовањем у областима митозе и амитозе (индиректне и директне деобе ћелија), др Марић је радио припреме за проучавање нервног система, али је Велики отаџбински рат прекинуо те радове који су публиковани тек после рата и послужили као основа за три докторске дисертације – записао је руски научник Г. А. Каболов у Саратову 1986. године.

Никада се није вратио у Србију

Марићев пуни научни процват још једном је прекинуо рат. Након што је Хитлер напао Совјетски Савез 1941. српски научник је позван у Црвену армију и распоређен на московски фронт. И тако је судбина хтела да се брат Милеве Марић Ајнштајн, доктор Милош Марић никада не врати у Србију.

Изузетно нарушеног здравља преминуо је 1944. године, не дочекавши крај рата. Почива у Саратову где постоји спомен-соба посвећена нашем генијалном сународнику којег је домовина, ето, заборавила.

Мало историјско друштво из Новог Сада је једина светла тачка у жељи да име и животно дело Милоша Марића у Србији не оде у тотални заборав, јер увелико преводе његове радове са руског на српски језик.

Извор: Историјски забавник

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.