Почетна » Наука » Српкиња Јелена Вучковић постала члан Националне америчке академије наука

Јелена је међу водећим светским експертима за нанофотонику и квантну оптику

Српкиња Јелена Вучковић постала члан Националне америчке академије наука

Од милион научника, у Националну америчку академију науке („National Academy of Sciences“, „NAS“) улазе само најбољи од најбољих. Не укључују само америчке научнике већ и највеће светске стручњаке. У њу је ушла и једна Српкиња, проф. др. Јелена Вучковић.

Јелена Вучковић је рођена у Параћину. У Нишу је дипломирала на Електронском факултету. Магистрирала је и докторирала на престижном калифорнијском „Caltech-у“. Представник је одељења за електротехнику и чланица неколико одељења и института на Станфорду, једном од најпрестижнијих универзитета на свету. Води Лабораторију за наноскаларну и квантну фотонику и уређује научни часопис „ACS Photonics Journal“.

Јелена је међу водећим светским експертима за нанофотонику и квантну оптику

Oна је међу водећим светским експертима за нанофотонику, квантну оптику, инверзни дизајн фотонике, нелинеарну оптику, оптоелектронику и „QED“ шупљине.
Колико је само Јелена Вучковић била изнад свих америчких научника говори и чињеница да су је поставили на јако важне и одговорне функције како би баш она обликовала умове младих „CIA“ научника.

Јелена Вучковић је широм света препозната као велики стручњак и пионир у области експерименталне квантне науке и технологије. Већ годинама је повезана са Max Planck Институтом за квантну оптику (Max Planck Institute of Quantum Optics) на различите начине.

 Између осталог, била је чланица Научно-саветодавног одбора од 2015. до 2023. године, као и Distinguished Scholar на институту од марта до априла 2019. године. Сада је именована за Екстерног научног члана (External Scientific Member) MPQ-а.

Сјајна репутација у свету науке

Именовање за Екстерног научног члана заснива се на научној изврсности кандидата и његовој блиској повезаности са институтом. Као и код научних чланова института, именовању претходи ригорозан процес селекције. Након одобрења одговарајуће научне секције, именовање врши Сенат Max Planck Друштва (Max Planck Society).

Пре Јелене Вучковић, за екстерне научне чланове института именовани су Prof. Raphael Levine (Хебрејски универзитет у Јерусалиму), Prof. Marlan Scully (Универзитет Texas A&M), Prof. Peter Zoller (Институт за квантну оптику и квантне информације Универзитета у Инсбруку) и Prof. Rainer Blatt (Институт за квантну оптику и квантне информације и Универзитет у Инсбруку).

„Јелена је изузетна научница у области квантне оптике (quantum optics), којој је дала многе пионирске доприносе. Неколико одељења нашег института већ је блиско сарађивало са њом, и радујемо се даљем интензивирању те сарадње. Јелена већ добро познаје наш институт и сигурни смо да ћемо имати велику корист од њеног високог нивоа стручности у даљем развоју нашег института“, рекао је Ignacio Cirac, извршни директор MPQ-а (Managing Director at MPQ).

 

Извор: Srbi u Americi, Max Planck Institute of Quantum Optics

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.