Влада Србије усвојила је закључак о потреби и начину куповине уметничког дела „Портрет девојчице са књигом у фотељи“ српског сликара Уроша Предића из 1884. године, за потребе Народног музеја Србије.
Слика откупљена у Бечу
Слика је откупљена крајем априла путем јавне аукцијске продаје од аукцијске куће Доротеум (Dorotheum) у Бечу, наводи се у саопштењу Владе. Претходно се налазила у приватном власништву, а њена појава на тржишту изазвала је велико интересовање стручне јавности и колекционара.
Богата збирка дела Уроша Предића
Народни музеј Србије у својој збирци српског сликарства 18. и 19. века већ поседује 50 Предићевих дела, која обухватају све фазе његовог стваралаштва — од најранијих радова из 1867. године па све до позних дела с краја четрдесетих година 20. века. Овим откупом, збирка ће бити обогаћена за још једно вредно и репрезентативно дело.
Изузетан пример интимног портрета
Слика „Портрет девојчице са књигом у фотељи“ представља ранији пример Предићевог рада, из периода када се вратио из Беча и када се формирао као врхунски портретиста. У овом делу посебно је изражена његова способност да дочара интимну, породичну атмосферу, као и психолошку дубину лика.
Девојчица је приказана с књигом у рукама, у моменту тишине и концентрације, што говори о важности образовања, али и о културном амбијенту српске грађанске класе тога доба.
Дело без премца у жанру дечјег портрета
„Овим откупом збирка Народног музеја биће обогаћена за још један изузетан дечји портрет, по којима је Урош Предић био без премца у српском сликарству краја 19. и почетка 20. века. Ова Предићева слика биће део сталне поставке Народног музеја“, стоји у саопштењу.
Значај за будуће генерације
Са укључењем овог дела у сталну поставку, Народни музеј не само што допуњује ретроспективу једног од најзначајнијих српских сликара, већ даје и нови допринос разумевању културне историје Србије.
Поред уметничке вредности, слика представља и документарну вредност као сведочанство о укусу, обичајима и идеалима једног доба.