Почетна » Економија » Спољнотрговинска статистика Србије у 2024: Шта показују бројке?

Ко су кључни трговински партнери Србије?

Спољнотрговинска статистика Србије у 2024: Шта показују бројке?

Према подацима Републичког завода за статистику (РЗС) до септембра 2024. године, Србија је највише увозила робу из Кине, у вредности од 481,6 милиона долара, док је највећи партнер у извозу била Немачка са 363,6 милиона долара.

Кина се међу највеће спољнотрговинске партнере Србије сврстава тек од 2021. године, док Немачка задржава лидерску позицију.

Удео ЕУ у трговини Србије

Трговина робом са Европском унијом чинила је 60% укупне размене Србије у 2023. години. Кина је, појединачно, други највећи трговински партнер Србије, преноси Европа.

Раст трговинске размене и дефицит

Иако је у првих девет месеци 2024. године Србија повећала спољнотрговинску размену за 3,9%, дефицит у робној размени порастао је за 20,4% у односу на исти период претходне године. Највећи дефицит Србија бележи са Кином, чак 316,5 милиона долара, док је дефицит са Немачком износио 89,6 милиона долара.

Најважнији спољнотрговински партнери

У септембру 2024. године, Србија је у извозу највише сарађивала са Немачком, Босном и Херцеговином, Кином, Италијом и Румунијом, док су главни партнери за увоз биле Кина, Немачка, Италија, Турска и Пољска.

Како би олакшала трговинске процесе, Србија је 1. јула 2024. године потписала Уговор о слободној трговини са Кином, којим је 60% робе ослобођено царина.

Европска унија омогућава земљама ван ЕУ једноставније трансакције путем СЕПА система, али Србија још није део тог система. Процес усклађивања траје од 2014. године, а очекује се да би улазак у СЕПА могао бити одложен до марта 2025. године.

ЕУ против Кине: Ко је већи трговински партнер?

Према Привредној комори Србије, алтернатива смањеној тражњи из ЕУ пронађена је у Кини и Турској.

Извоз у Кину повећан је за 65%, док је извоз у Турску порастао за 80% у периоду од септембра 2023. до септембра 2024. године.

Страна улагања у Србију

Европска унија уложила је четири милијарде евра бесповратних средстава и седам милијарди евра кроз повољне кредите у последњих десет година. С друге стране, кинеске инвестиције износиле су 5,5 милијарди евра од 2010. до 2023. године.

Кинеске фирме и изазови у Србији

Кинеске компаније чине трећину вредности извоза 15 највећих извозника из Србије, продајући бакар, злато и челик. Међу њима су и фирме попут China Railway International Co Ltd, повезане са несрећом у Новом Саду 2023. године, и Linglong International, оптужена за лоше услове рада у Зрењанину.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.