Болести срца и крвних судова већ деценијама заузимају неславно прво место као водећи узрок смртности у свету. Светска здравствена организација процењује да од ових болести сваке године премине чак 17,9 милиона људи. Иако су кардиоваскуларне болести веома озбиљне, њихови први симптоми често остану непримећени или се приписују свакодневним проблемима, стресу, умору или тегобама са варењем.
Како бисмо боље разумели сигнале које нам тело шаље, кардиоваскуларни стручњаци, укључујући др Џеремија Лондона, који савете дели и својим пратиоцима на друштвеним мрежама, издвојили су три симптома која могу да укажу на проблеме са срцем и крвним судовима, а која никада не би требало занемарити.
Ово су кључни симптоми на које би требало да обратите пажњу, како бисте се евентуално јавили лекару на време:
1. Краткоћа даха при ходању
Иако се кратак дах често приписује слабој физичкој кондицији, др Лондон упозорава да може указивати и на ослабљено срце. Национална здравствена служба Велике Британије (NHS) истиче да је важно не постављати сопствену дијагнозу, већ се консултовати са лекаром, нарочито ако проблем траје дуже време.
Др Грејем Бојд, кардиолог из Мелбурна, такође, наводи да је краткоћа даха један од најчешћих симптома затајења срца.
„Ако примећујете да остајете без даха током активности које су вам раније биле лаке, то може да буде знак смањене функцију срца и захтева додатне прегледе“, каже др Бојд.
2. Немогућност лежања на равном
Ово стање, познато као ортопнеја, карактерише се осећањем гушења или отежаног дисања у лежећем положају на леђима на равној подлози, које се побољшава када особа седне или устане. Према подацима британске The Sleep Foundation, ортопнеја је често повезана са срчаним проблемима, посебно код особа које имају слабију функцију леве срчане коморе.
„Пацијенти који морају да користе додатне јастуке да би лакше дисали током ноћи или се буде осећајући да им недостаје ваздуха, треба хитно да посете лекара“, упозорава др Елизабет Браун, кардиолог из Њујорка.
3. Отоци на ногама и око глежњева
Отицање доњих екстремитета може имати различите узроке, али ако не пролази, може да буде симптом слабе срчане функције. Уколико срце не пумпа крв довољно ефикасно, може да дође до задржавања течности у телу, што доводи до отока. Британска здравствена служба препоручује одлазак код лекара ако отеченост траје неколико дана или се симптоми погоршавају.
„Хронични, макари благ оток ногу, нарочито ако га прати осећај тежине или умора, не сме да се занемари, јер може да буде први знак озбиљних срчаних проблема“, каже др Хајнрих Митлер из Минхена, и додаје да је следећи степен бол у листовима приликом ходања, тзв. интермитентне клаудикације, које настају када мишићи у ногама не добијају довољно кисеоника током физичке активности, што изазива бол. То се обично дешава због сужења или блокаде артерија услед атеросклеротских промена у зидовима крвних судова.
Атеросклероза је процес у којем се плакови састављени од масти, холестерола и других материја таложе на зидовима артерија, што смањује проток крви, а тиме и снабдевање ткива кисеоником и хранљивим материјама. Опште правило је да ако је атеросклероза присутна у крвним судовима удова, она постоји и у срцу, а тада су сужени крвни судови који исхрањују срчани мишић, што може да доведе до инфаркта.