Почетна » Друштво » Село Саставци: Припада Србији, а већим делом је у БиХ

Село у три државе

Село Саставци: Припада Србији, а већим делом је у БиХ

Село Саставци на истоку БиХ или на западу Србије, зависно од позиције посматрача, једно је од ретких места у свету до којега се долази након више прелазака границе. Административно припада општини Прибој у Србији, територијално „углавном“ БиХ. Али ово месташце у складу са својим именом спаја његове становнике у целину, без подела на верској, етничкој или некој другој основи.

Није важно што поштар у селу ради и у Србији и у БиХ, што пастир стоји у БиХ, а стоку напаса у Србији, док у предвечерје истим тим животињама нуди траву покошену у Црној Гори, нити што се месечне режије плаћају у Србији, без обзира што је део села у БиХ, или чак територијално једним делом и у Црној Гори, овдашњи људи навикли су на живот на тромеђи, нигде и свуда.

Прво гранични прелаз БиХ, а након неколико стотина метара гранични прелаз Републике Србије, па Саставци, село на тромеђи Србије, БиХ и Црне Горе.

Река Увац дели ово село на два дела тако да се пола налази у БиХ, а друга половина у Србији.

Припада Прибоју, катастарске књиге у Рудом

Административно припада општини Прибој, док се катастарске књиге налазе у згради општине Рудо у Републици Српској, тако да већина становника овога села уствари живи у БиХ, а режије, попут рачуна за електричну енергију и услуга телекома, плаћају у Србији, јер како кажу, користе струју и телефон Србије.

Оно што је такође занимљиво за ово село је да у случају полицијске интервенције или потребе за хитном медицинском интервенцијом, у помоћ пристиже полиција или хитне службе из Рудог, упркос томе што вам граничари на последњем граничном прелазу пожеле добродошлицу у Републику Србију.

Један од првих становника овога села који је одлучио поразговарати са екипом агенције Анадолија је Радивоје Дробњаковић, становник БиХ, чије је цело имање, осим куће, у Србији.

Нема проблема међу народом

„Радио сам у школи у овом селу која поседује сву српску документацију, једино што је школа на бх. терирорији“, појаснио је Дробњаковић.

Према његовим речима, становници немају проблема једни са другима, као ни са тим у којој држави живе, једини проблем су пунктови које чак три пута морају проћи уколико желе доћи до Прибоја.

„У овом селу Срби и Бошњаци живе заједно“, рекао је Дробњаковић.

Недуго затим уверили смо се у то. Хајро Гибаница и Томислав Дробњаковић стоје на мосту испод којег тече речица и раздваја село на две државе, али они говоре да за њих нема граница.

Хајро живи у делу који припада БиХ, док његов пријатељ Томислав живи у Србији, али ради у БиХ. Дакле, граница у селу је речица, тако да мост дели БиХ од Србије, а тако и становнике овога села.

Поштар у две државе

Да је ово село јединствено по много чему говори и чињеница да у њему живи поштар који ради у две државе. Свето Вилотић је поштар у две државе, али и председник Месне заједнице Саставци.

У разговору са њим сазнајемо да су све институције на бх. страни – пошта, школа, полиција, амбуланта, а све је у надлежности Србије.

„Међутим, овде се увек живело сложно и живеће се. Река је текла и тећи ће, границе нећемо мењати, а ми ћемо живети сложно“, рекао је Вилотић.

Још један занимљив податак који је поделио је да школа у овом селу припада БиХ, али да се у њој учи по српском програму.

„Ја делим пошту и Бошњацима и Србима, не делим их“, каже Свето кроз смех.

„Ово нема нигде у свету, струја и телефони су српски, без обзира што је ово Босна“, додао је.

Куће једна до друге у две државе

Чудима у овом селу никада краја. Куће два брата Момира и Радише Марковића, које су једна од друге удаљене свега неколико метара, у две су државе, а и браћа имају личне карте издате у различитим државама.

Тачније, један је становник БиХ, а други Србије. Чекајући да се Момир врати кући, новинари су упознали и његовог комшију Драгана Марковића, вероватно и рођака. Он је чувајући своју краву рекао да се у тренутку док разговара са новинарима његова крава налази у Србији, он је у БиХ, а животињу напаса травом из Црне Горе.

Долазимо и до једне од две продавнице које раде у овом селу. Љубазна продавачица Биљана Тошић казала је да се у том дућану користе све валуте, од евра, конвертибилних марака, па до србијанских динара.

„Стварно светски стандард. Тако је то у селу Саставцима чији становници не знају коме припадају, али њима то није ни битно“, додала је. Они имају свој мир, крчму ‘Траг’ и безбрижност јер им границе не представљају препреку и не стварају лошу климу. Ту се друже и Хајро и Томо и Свето“.

Пре минулог рата у БиХ село Саставци је састављало људе, а и данас се труди да одржи свој прератни тренд иако је исцртана гранична линија између БиХ и Србије. Граница се протеже неравномјерно, преко кровова кућа, њиве, гробља, поделила у овом селу браћу, комшије, гробља, мостове…

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.