Хана и Лудвик Хиршфелд били су истакнути пољски лекари и научници који су дали огроман допринос развоју медицине у Србији током Првог светског рата. Лудвик Хиршфелд, рођен 1884. у пољском граду Лођу, био је микробиолог, серолог и један од пионира у истраживању крвних група. Његова супруга Хана, педијатар, пратила га је у свим важним мисијама, укључујући њихов боравак у Србији, где су заједнички помагали српској војсци и цивилима.
Боравак у Србији и допринос током рата
Хиршфелдови су дошли у Србију током Првог светског рата, када је земља била погођена епидемијама тифуса, колере и паратифуса.
Kada je 1915. naređena evakuacija Valjevske bolnice, a lekarima-strancima predloženo da napuste 🇷🇸, dr Ludvik i Hana Hiršfeld su odgovorili:
„Mi smo vojnici u vašoj službi. U sreći i nesreći.“
Hiršfeldi su sa 🇷🇸 vojskom prešli 🇦🇱.Prof. dr Hana Hiršfeld rođena je 17. jula 1884. https://t.co/LfydGwbLcn
— PL in Serbia (@PLinSerbia) July 18, 2022
Лудвик Хиршфелд је у Ваљеву успоставио лабораторију у којој је развијао вакцине које су спасиле хиљаде српских војника и цивила. Његов рад на трансфузији крви био је револуционаран, чинећи српску војску једном од првих која је користила ову технику.
Војвода Живојин Мишић био је један од првих који су примили Хиршфелдову вакцину, што је инспирисало остале војнике да следе његов пример.
Хана Хиршфелд је радила као педијатар и посвећено лечила најмлађе пацијенте, упркос тешким условима и сталним опасностима. Њихова преданост и стручност оставили су неизбрисив траг на српску медицину.
Након рата
За своје заслуге Лудвик Хиршфелд је одликован Орденом Светог Саве трећег реда и Орденом белог орла. Након рата, Хиршфелдови су се вратили у Пољску, где су наставили академску и научну каријеру. Лудвик је постао професор на Универзитету у Варшави и шеф Института за истраживање серума и вакцина, док је Хана била начелница Педијатријске клинике.
Трагедије током Другог светског рата
Због јеврејског порекла, породица Хиршфелд је током нацистичке окупације Пољске изгубила све друштвене позиције.
Преживели су страшне услове у гету, али су доживели трагедију када им је ћерка Марија преминула током рата. После рата, Лудвик Хиршфелд се преселио у Вроцлав, где је наставио научни рад и објавио аутобиографију „Прича једног живота“.
Сећање на Хиршфелдове
Њихов допринос српској медицини и науци трајно је уписан у историју. Улице у Београду и Нишу носе име Лудвика Хиршфелда, док се у Пољској и Србији одржавају трибине и изложбе посвећене њиховом животу и раду. Недавно је приказан и документарни филм о њиховом доприносу човечанству.
Хиршфелдови су пример посвећености хуманизму, науци и сарадњи између народа у најтежим тренуцима историје
Почасти и признања Лудвику Хиршфелду у Србији
За време боравка у Србији током Првог светског рата, Лудвик Хиршфелд је био одликован највишим признањима за своје заслуге у области медицине и помоћи српској војсци. Његови доприноси, попут развоја вакцина против тифуса и унапређења трансфузије крви, значајно су унапредили здравствену ситуацију у земљи.
Одликовања
Орден Светог Саве трећег реда – Овај орден добио је за изузетне доприносе српској медицини током рата.
Орден Белог орла – Хиршфелд је 1928. године, током свечаности у Загребу, примио ово престижно признање, чиме је још једном потврђена важност његовог рада за српски народ.
Чин почасног пуковника Српске војске – Додељен му је 1918. године у знак захвалности за његову подршку српским војницима на фронту и у болницама.
Углед у Србији
Лудвик Хиршфелд је и данас изузетно цењен у Србији. Као пионир модерне медицине, оставио је неизбрисив траг на пољу бактериологије и имунологије. Улице у Београду и Нишу носе његово име, чиме се одаје почаст његовим доприносима.
Хиршфелд је познат не само као лекар већ и као симбол међународне солидарности, будући да је из Пољске дошао да помогне Србији у најтежим тренуцима њене историје.
Његов рад на развоју вакцина, истраживањима крвних група и трансфузији крви у Србији и широм света утицао је на развој медицине. Његова метода класификације крвних група касније је постала глобално прихваћена и значајно унапредила медицинску праксу.
Лудвик Хиршфелд је остао запамћен као херој медицинске науке, чија су хуманост и иновације спасиле многе животе.