Русија и Иран су у потпуности напустили коришћење америчког долара у међусобној трговини, прешавши на употребу својих националних валута, изјавио је гувернер Централне банке Ирана (CBI) Мохамад-Реза Фарзин, према извештајима локалних медија.
Фарзин је ово саопштио на 11. конференцији о савременим банкарским и платним системима у Техерану у понедељак. Према његовим речима, овај потез део је плана за супротстављање „неправедним санкцијама“.
„Постигли смо валутни споразум са Русијом и напустили долар. Сада тргујемо искључиво у рубљама и риалима“, изјавио је Фарзин, преноси агенција Fars.
Договор о курсу и алтернативним платформама
Он је такође открио да су финансијске власти две земље усагласиле курс који ће се користити за трансакције у спољној трговини.
Иран и Русија, које су обе под америчким санкцијама, први пут су најавиле планове за коришћење својих националних валута уместо долара у међусобној трговини у јулу 2022. године.
У децембру прошле године, финализиран је споразум о трговини у рубљама и риалима. У оквиру овог аранжмана, банкама и предузетницима омогућено је коришћење алтернативних финансијских и банкарских платформи, као што су системи за размену новца који нису повезани са SWIFT-ом.
Повезивање платних система
Фарзин је раније овог месеца објавио да су Москва и Техеран званично завршили повезивање својих националних платних система, што ће омогућити путницима из обе земље да користе своје домаће дебитне картице за куповину у Ирану и Русији. Он је додао да би Иран у будућности могао користити руски платни систем Mir за обрачуне са другим међународним партнерима.
У понедељак је гувернер CBI похвалио повезивање руског система Mir и иранског банкарског система Shetab као још једно достигнуће у развоју банкарских односа.
Раст трговинске сарадње
Москва и Техеран су ојачали односе у светлу западних санкција, повећавајући трговинску и финансијску сарадњу.
Кремљ је у октобру саопштио да је обим билатералне трговине порастао за 12,4% у првих осам месеци ове године, након што је прошле године износио више од 4 милијарде долара.
Ираново приближавање BRICS-u
Према речима Фарзина, Исламска Република такође улаже напоре да повећа трговину и сарадњу унутар економске групе BRICS. Иран је у јануару званично постао члан ове групе – коју чине Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка – заједно са Египтом, Етиопијом и Уједињеним Арапским Емиратима.