Државна руска енергетска компанија „Росатом“ искористила је нови електрични аутомобил као део ПР кампање, поставивши га на нуклеарни ледоломац уочи наводног уласка на руско тржиште.
Име возила, нимало изненађујуће, гласи – Атом. Очекује се да ће бити доступан купцима у Русији на јесен ове године. Почетком јула, „Росатом“ је возило изложио „на врху света“.
Росатом као кључни играч у пројекту
Росатом је један од главних власника компаније „Кама“, произвођача возила Атом, преко своје подружнице „Ренера“.
Овог пута, ТВЕЛ – горивна дивизија Росатома – заједно са ЈСЦ Камом, послали су електрични аутомобил Атом на путовање. Не било какво, већ у екстремне услове – на нуклеарни ледоломац „50 година Победе“ и затим на лед Арктичког океана.
Росатом већ дуже време сарађује са аутомобилском индустријом
Ова акција није била само ради публицитета. Росатом већ дуже време сарађује са аутомобилском индустријом – производи катализаторе и друге компоненте. Сада улази у перспективан сектор електричних аутомобила.
Његови погони имају потенцијал да производе до 60% делова за електричне аутомобиле – од хемијских процеса и монтаже батерија до мотора и композита. Сам Атом садржи домаће компоненте захваљујући сарадњи Росатома и компаније Кама.
Шта Руси могу да сматрају успехом?
Сопствене батерије и електромотор. Поларни ветар? Није проблем. После 10 дана на поларном ветру – само 10% пада капацитета.
Домет електричног аутомобила износи 500 километара.
Терморегулаторни системи су функционисали. Технологија је радила у различитим температурним условима.
🇷🇺Atom at the North Pole?
TVEL (Rosatom’s fuel division) together with JSC Kama sent the Atom electric car on a journey. Not just like that, but straight to the extreme – to the nuclear icebreaker „50 Years of Victory“ and then to the ice of the Arctic Ocean.
And not only for… pic.twitter.com/XHim7fcB2s
— Peacemaker (@peacemaket71) July 18, 2025
Симболика технолошког подвига
Овај подвиг има и симболичну вредност – 2025. године се обележава 80 година нуклеарне индустрије у Русији. Уз то, ово је и почетак серијске производње руског електричног аутомобила са батеријама које производи Росатом. Овај изазов поставља се на истом нивоу као и некадашње креирање флоте нуклеарних ледоломаца.
Атом и програм „Време хероја“
Постоји велика вероватноћа да се возило нашло на истом путовању као и група руских војника која се недавно вратила из Украјине. Ови војници били су део иницијативе Кремља под називом „Програм Време хероја“.
Крајем јуна, они су се укрцали на нуклеарни ледоломац „50 Лет Победы“ и упутили се ка Северном полу. Циљ програма је припрема руководећег кадра – „будуће елите Русије“ – за рад у државним институцијама, регионалним управама и државним компанијама.
Тестирање у арктичким условима
Према наводима компаније „Кама“, Атом је успешно стигао у Арктик. Возило, кажу, није изгубило капацитет батерије, што је истакнуто у званичном саопштењу:
„Током путовања био је изложен хладним, сланим морским ветровима на палуби током 10 дана и показао је поузданост: високонапонски систем радио је без кварова, а батерија је задржала капацитет.“
Иако возило није прешло велики пут, јер је пловило на броду, добило је прилику да се испроба у арктичком окружењу.
„Једног дана током експедиције, Атом је имао прилику да се спусти на лед и демонстрира своје способности у условима растреситог снега и леда“, наводи компанија.
Производња са „руским компонентама“ – или не баш?
Према речима произвођача, ново возило производи се уз коришћење руских компоненти. Међутим, та тврдња долази са значајним оградама.
Компанија је првобитно најавила да ће до 70% свих компоненти бити произведено у Русији. Али, према детаљнијем увиду листа Mashnews, реална бројка је вероватно ближа – 10%.