Роботи већ „оперишу”, али увек под надзором људи. До 2030. године могућа је већа аутономија у појединим задацима, али не и потпуна замена хирурга. Илон Маск подржава ту идеју кроз Неуралинк, али више у контексту неуротехнологије него класичне хирургије.
Већ данас роботи уз помоћ вештачке интелигенције асистирају у операцијама, а до 2030. године се очекује да ће бити још напреднији и самосталнији, али не у потпуности независни од лекара. То је слика коју данас можемо да очекујемо у будућности која ће можда ипак бити другачија.
Шта је истина
Роботска хирургија већ постоји – системи као што је Да Винци Сургицал Сyстем омогућавају хирурзима да раде прецизније, мање инвазивно и са мање грешака. Очекује се да ће до 2030. године роботи аутоматизовати једноставније хируршке задатке као што су шивење рана или неко једноставније резање, асистираће у сложенијим операцијама, али ће лекар и даље бити у контроли, због етичких и безбедносних разлога.
Шта каже Илон Маск
Илон Маск се не бави директно роботском хирургијом, али као велики поклоник вештачк еинтелигенције он у свим технолошким сегментима води главну реч. Кроз своју компанију Неуралинк, развија медицинске имплантате у мозгу који се уграђују помоћу робота – и то већ сада у ограниченим клиничким испитивањима. Он тврди да ће роботи вршити врло прецизне неурохируршке интервенције, што је већ делимично постигнуто. У једном интервјуу је навео да ће „у блиској будућности роботи бити далеко прецизнији од људи у одређеним медицинским процедурама”.