Научници су сачували комплетан људски геном на 5Д меморијском кристалу који би могао да обезбеди план за оживљавање човечанства ако дође до изумирања, хиљадама или чак милионима година у будућности.
Тим са Оптоелектронског истраживачког центра Универзитета у Саутемптону (ОРЦ) такође је изјавио да револуционарни формат за складиштење података, који може опстати милијардама година, може бити коришћен за записивање генома угрожених биљних и животињских врста суочених са изумирањем.
5Д меморијски кристали могу сачувати 360 ТБ информација
Портпарол универзитета објаснио је да, за разлику од других формата за складиштење података који се временом деградирају, 5Д меморијски кристали могу сачувати до 360 терабајта информација (у највећем формату) без губитка података милијардама година, чак и на високим температурама.
Овај кристал је 2014. године добио Гинисову светску награду за најтрајнији материјал за складиштење података.
Кључ за разумевање података на кристалу
Професор Питер Казански је изјавио:
„Визуелни кључ уклесан на кристалу омогућава проналазачу да сазна шта се налази унутар њега и како то може бити коришћено.“
Портпарол је додао:
„Кристал је направљен од фузионог кварца, једног од најхемијски и најтермички издржљивијих материјала на Земљи. Може да издржи екстремно ниске и високе температуре, пожаре и до 1.000 степени Целзијуса. Такође, може да поднесе директну силу удара од 10 тона по квадратном центиметру и остаје непромењен чак и после дуготрајног излагања космичком зрачењу.“
Тим из Саутемптона, који води професор Питер Казански, користио је ултрабрзе ласере за прецизно уклесавање података у наноструктурисане празнине оријентисане унутар силицијум-диоксида, са карактеристикама малим и до 20 нанометара.
Портпарол је објаснио:
„За разлику од обележавања само на површини 2Д папира или магнетне траке, овај метод кодирања користи две оптичке димензије и три просторне координате за записивање кроз цео материјал – отуда и назив ‘5Д’.“
Будућност генетског оживљавања
Професор Казански је нагласио да, иако тренутно није могуће синтетички створити људе, биљке или животиње користећи само генетске информације, дуговечност 5Д кристала осигурава да ће подаци бити доступни ако се такви научни напредци икада постигну.
Он је навео пример стварања синтетичке бактерије од стране тима др Крејга Вентера 2010. године.
Професор Казански је рекао:
„Знамо из рада других да се генетски материјал једноставних организама може синтетисати и користити у постојећој ћелији за стварање одрживог живог организма у лабораторији.
5Д меморијски кристал отвара могућности за друге истраживаче да изграде вечити архив геномских информација из којих би сложени организми, попут биљака и животиња, могли бити обновљени ако будуће науке то омогуће.“
Чување у временској капсули
Кристал је похрањен у архиву „Сећање на човечанство“ – специјалној временској капсули унутар слане пећине у Халштату, Аустрија.
Портпарол универзитета додао је:
„Приликом дизајнирања кристала, тим је разматрао могућност да податке из њега у будућности могу приступити интелигенције (врсте или машине) које дођу након нас. Заиста, могао би бити пронађен толико далеко у будућности да више не постоји оквир референце.“
Кључ приказује универзалне елементе (водоник, кисеоник, угљеник и азот); четири базе ДНК молекула (аденин, цитозин, гуанин и тимин) са њиховом молекуларном структуром; њихов положај у структури двоструке спирале ДНК; и како се гени позиционирају у хромозому, који се потом може убацити у ћелију.
Професор Казански је објаснио:
„Визуелни кључ уклесан на кристалу проналазачу даје знање о томе какви подаци су у њему похрањени и како могу бити коришћени.“