Почетна » Историја » Прва буна против Османлија у Босни: Крајина се одазвала Карађорђу

Угушена крваво, али је била почетак све чешћих устанака

Прва буна против Османлија у Босни: Крајина се одазвала Карађорђу

На малом узвишењу познатом под именом Гај, у селу Машићи између Градишке и Бањалуке, покрај дрвене црквице и гробља стоји споменик Карађорђу.

На плочи поред исписано је „У селу Машићи, на позив Карађорђа, године 1806. букнуо је устанак. Угушен у крви, страшном смрћу свештеника, сеоског кнеза и шеснаест тежака. Остао спомен за потомке. За крст часни и слободу златну!“.

Многи се, с разлогом, питају откуда таква иконографија толико далеко од Србије, где се десио Први српски устанак. Међутим, мало је познато да се устанак проширио и на тадашњи Босански пашалук, данашњу Босну и Херцеговину. Овде у Босанској Крајини, код Градишке, одазвали су се српском вожду и устали против Османлија.

Први устанак против Турака

Док је дизао устанике у Србији и војевао битке против вековног окупатора, Карађорђе је и преко Дрине тражио сараднике. И нашао их је. У Поткозарју нашао је јатаке спремне за борбу против Турака.

Повео је Машићане у борбу за ослобођење од вишевековне тираније и окупације, желећи да и у Босни збаци османске окове са српских руку. Међу првима који су стали уз српског вожда били су кнез Милутин Благојевић и свештеник Јовичић, чије име историчари не наводе.

Упркос сиромаштву народа, у селу Машићи, тако је подигнута прва буна на просторима БиХ.

Машићка буна
Машићка буна

Подизање буне

Иако се на устанак дигло само једно село, убрзо се проширила вест широм Босанске Крајине о устаницима. Након пораза турске војске, на Мишару, августа 1806, босански беговат је био спреман да изврши одмазду над Србима у Босанској Крајини.

Аге и бегови из Босанске Крајине су бројно преполовљени, од 1.000, колико их је је отишло на Мишар, преко Дрине се вратило тек 500. Бројчано надјачани и са мало оружја, Машићани су убрзо били поражени. Један дио је изгинуо у борбама, један побјегао у планину Козару, док су најгоре прошли они који су живи похватани. Они су били погубљени набијањем на колац.

Карађорђе/Машићи
Карађорђе/Машићи

У непосредној близини Бањалуке 17 заробљених Срба набијено је на кочеве и под стражом остављено да умре у мукама. Међу ухваћенима су били свештеник и сеоски кнез са 16 машићких тежака.

Неки су побегли на Козару, а неки према Сави. Козара је била погодно уточиште, а Сава је отварала пут за пребег према Аустрији.

Иако је буна због сиромашности становништва и недостатка оружја угушена брзо, она је означава све чешће побуне српског становништва против Османлија које ће на крају прерасти у устанак у Босни.

Порука

На каменој плочи исписана је још једна порука. Она можда најбоље описује храброст људи овог краја:

„Козара одњихала поље машићко,
рађали се и гинули за слободу борци, јунаци, дјеца Козаре,
Синови једног села – Машића.
Јуришали у вјечност 1806, 1834, 1914-1918, 1941-1945, 1991-1995. године“.

Испод ње, цитиран је Свети Кнез Лазар:

„Земаљско је за малена царство, а Небеско увек и довека“

Машићи
Машићи

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.