Почетна » Традиција » Пренос моштију Светог Владике Николаја

Догађај који се може поредити са преносом моштију Светог Саве

Пренос моштију Светог Владике Николаја

Пренос светих моштију Светог Владике Николаја у Србију може се само упоредити са преносом моштију Светог Саве из Трнова у Милешеву.

Савремене српске генерације доживеле су посебну Божју милост да их у исто време походе два највећа Србина – Свети Сава, зидањем храма на Врачару, и владика Николај повратком из Америке.

Долазак моштију у Србију

У пролеће 1991. године надлежне власти у Србији дале су сагласност за пренос “посмртних остатака”.

Коначно, 3. маја 1991. године, ЈАТ-ов авион са ковчегом моштију владике Николаја слетео је на београдски аеродром.

Дочекали су га највиши представници Српске цркве на челу са српским патријархом Павлом и мноштвом народа. Са аеродрома, у свечаној поворци, тело је пренесено у храм Светог Саве на Врачару.

Пренос моштију Светог Николаја
Пренос моштију Светог Николаја

У спомен-храму мошти су боравиле до 5. маја, а потом пренесене у манастир Жичу – седиште његове епархије.

Из Жиче пренете су у владичино родно место Лелић 12. маја 1991. године, а положене у његову задужбину, која је убрзо претворена у манастир.

На светој литургији коју је у Лелићу служио патријарх Павле са свим архијерејима Српске цркве, многобројним свештенством и монаштвом, окупило се преко 30.000 људи, били су присутни многобројни представници политичког, јавног и културног живота.

Одржана је тим поводом пригодна духовна академија на којој су говорили Матија Бећковић, Никола Милошевић, владика Амфилохије Радовић, тада јеромонах Атанасије Јевтић, Вук Драшковић, Милан Комненић, Данко Поповић и други.

Лелић – ново српско светилиште

Доласком владичиних моштију, Лелић постаје ново српско светилиште. Хиљаде и хиљаде поклоника почињу долазити у Лелић да се поклоне и целивају свете мошти. Народ му се моли као светитељу.

Многи код његовог кивота налазе помоћи и исцељења физичким и духовним болестима. Уочи Никољдана, 18. децембра 2002. године, кивот са моштима привремено је пренет у манастир Жичу, и ту остао до 9. јануара.

За тих двадесетак дана, даноноћно је долазио народ Жичке епархије да се поклони и целива свете мошти.

Пренос моштију Светог Николаја
Пренос моштију Светог Николаја

Канонизација

Свети архијерејски сабор једнодушном одлуком свих архијереја, 19. маја 2003. године, донео је одлуку да се свети владика Николај упише у календар светих и да се празнује 18. марта (дан упокојења) и 3. маја (пренос моштију).

Овим је потврђено оно што српски народ деценијама осећа, изражава, слави и поштује. Одлука је с радошћу примљена у целој цркви. На дан када је одлука донета, дуго су звонила сва звона са свих храмова истовремено, и у Жичкој и у Шабачко-ваљевској епархији и широм Српске цркве.

Свечани литургијски и богослужбени чин канонизације обављен је у храму Светог Саве на Врачару 24. маја.

Литургију је служио патријарх Павле са свим архијерејима Српске цркве и многобројним свештеницима и ђаконима. Било је присутно неколико хиљада верника и поштовалаца владике Николаја из целе Србије.

Тога дана пренете су у храм свете мошти владичине из Лелића. Целога дана прилазио је народ у дугим редовима, стрпљиво чекајући да се поклони и целива свете мошти. Свечаност је пропраћена великом медијском пажњом.

Последњи дани Светог Владике Николаја

Своје последње дане владика Николај је провео у руском манастиру Светог Тихона у Саут Канану, у Пенсилванији.

Упокојио се мирно у Господу, рано у недељу, на покладе, 18. марта 1956. године. Смрт га је затекла на молитви. Из руског манастира пренет је у српски манастир Светог Саве у Либертвилу и сахрањен уз велике почасти у српском народном гробљу поред манастира.

На вест о Владикиној смрти зајецала су звона са торњева свих српских цркава широм света. Нарочито у његовој “Домаји”. Туга је обавила српске манастире, монахе и монахиње, свештенство и народ, нарочито његове верне богомољце.

Туга, али истовремено и радост. Сви су знали и душом осећали да је Србија добила још једног молитвеника пред престолом Господњим. Народ му се одмах почео молити као светитељу.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.