Српски банкари већ су имали неколико састанака са Народном банком Србије у вези најављених кредита за младе, али постоји једна тачка око које још увек нема договора. У питању је и главна тачка новог државног програма – учешће од само један одсто.
„Учешће од 20 одсто је нешто што је свуда у свету нормално, па тако и код нас. Договорили смо се око субвенционисања камата и то ће држава покрити, али још увек не можемо да се договоримо око износа учешћа, али се надам и том договору у наредним данима“, каже за Нову Економију искусан банкар из Београда који је упознат са преговорима. Према његовим речима, за све гарантује држава, а остаје једино питање одкале ће се новац у буџету намаћи за овај издатак.
Како је најавио председник Александар Вучић учешће треба да буде на нижем нивоу. Тако је учешће од 2.500 евра, колико је најавио један дан, наредног дала пало на 1.000 евра наредног дана, а онда и на 750 евра, за стан од 75 квадрата.
Министар финансија Синиша Мали изјавио је да су у договору са банкама дошли до тога да учешће буде један одсто.
„Дакле 100.000 евра стан, учешће 1.000 евра. Ви за 1.000 евра улазите у стан и добијате кредит. Увек је био проблем каматна стопа. Управо због тога што је гарантна шема у питању, камата ће бити 3,5 одсто“, каже Мали.
Млади нису одговорили на ову понуду власти јер њихови захтеви са блокада се односе на смрт 15 особа које су страдале када се надстрешница у Новом Саду обрушила. Студенти траже транспарентну истрагу и врше притисак на власт да би се ухапсили одговорни.
Има ли држава новца?
Када се погледа буџет који је у овој години прошао и ребаланс, места за давања из државне касе рекло би се да и нема. Већ је из других пројеката и ресора и захваћено да би се покрили трошкови за јавне радове за EXPO 2027. Страдали су за сада изградња метроа и буџет Војводине. Недавно су такође пропали преговори са образовањем јер представници власти нису желели да повећају плате колико су представници овог сектора тражили.
Такође, неке гране и сектори у Србији, као на пример пољопривредници, годинама муче муку да наплате субвенције од државе, па ће се видети колико ће власти бити ажурне када су исплате банкарском сектору у питању.