Тетоваже су последњих година постале изузетно популарне и присутне су у свим слојевима друштва. Док су некада биле стигматизоване, данас су много прихваћеније. Промене у друштвеним ставовима и култури допринеле су томе да се тетоваже сматрају уметничким изразом, а не само чином „бунта”.
Осликавање коже је више од тренутног тренда, то је облик самопрезентације, где људи користе тетоваже да изразе своју личност, индивидуалност, ставове и личне приче. Дизајни тетоважа често имају дубоку симболику и представљају личне вредности носиоца.
Велик утицај познатих личности
Појављивање познатих личности са тетоважама допринело је њиховој популарности. Спортисти, глумци, музичари и друге јавне личности често носе тетоваже, што је инспирисало многе друге, мање познате људе, да се одлуче да и они украсе кожу.
Недавна истраживања, међутим, указују на могућу везу између тетовирања и ризика од развоја одређених врста рака крви, посебно лимфома.
Нова студија спроведена у Шведској, обухватила је 11.905 учесника који су одговарали на упитник о факторима свог животног стила, укључујући и тетовирање. Резултати су показали да људи са тетоважама имају 21 одсто већи ризик за развој лимфома.
Инцидентни случаји малигног лимфома
У овој популационој студији случаја и контроле, која је обухватила све инцидентне случајеве малигног лимфома код одраслих особа (старости 20-60 година) у Шведском националном регистру за рак, у периоду од 2007. до 2017. године (укупно 11.905 случајева), изложеност тетоважама процењивана је путем упитника код три оболеле и три случајно одабране особе истог узраста и пола без лимфома (контролна група).
Резултати су показали су особе са тетоважама имале 21 одсто већи ризик за укупни лимфом у поређењу са особама без тетоважа.
Ризици који су повезани са тетовирањем
Ризик повезан са тетовирањем највећи је (око 30 процената) у вези са могућношћу добијања дифузног лимфома великих Б-ћелија (брзо растући излечиви рак, који почиње у белим крвним зрнцима) и фоликуларног лимфома (споро растући неизлечиви рак).
Није пронађен доказ да ризик за лимфом расте са већом површином тела прекривеном тетоважама.
Истраживачи су закључили да „налази указују на то да је изложеност тетоважама повезана са повећаним ризиком од малигног лимфома, као и да је потребно више епидемиолошких истраживања како би се утврдила узрочност”. Они су, такође, нагласили да „студија истиче важност регулативних мера за контролу хемијског састава мастила за тетоваже”.
Ограничења студије укључују њену опсервациону природу случаја и контроле, која је један од најслабијих типова студија за утврђивање узрочности, као и ниску стопу одговора на упитник (47-54 одсто). Студију је финансирао Шведски истраживачки савет за здравље, радни век и благостање, а аутори нису пријавили сукобе интереса, преноси британски медицински портал Медскејп.
Шта су лимфоми?
Лимфоме чини група малигних обољења крви, која се развијају из лимфних ћелија. Ови малигни тумори обично настају у лимфним чворовима, али могу се појавити и у другим деловима лимфног система, као што су слезина, крајници, коштана срж и тимус. Постоји више типова лимфома, али најчешћи су Хоџкинов лимфом и не-Хоџкинов лимфом.
Не-Хоџкинов лимфом је разноврсна група лимфома која укључује више подтипова. Ови лимфоми могу бити брзо растући (дифузни лимфом великих Бe-ћелија) или спорије растући (фоликуларни лимфом).
Иако је лимфом ретка болест у поређењу са другим типовима рака, шведска студија наглашава важност контроле хемијског састава мастила за тетовирање.
Механизам настанка лимфома код тетоважа
Када се мастило за тетоваже убризгава у кожу, тело га тумачи као нешто страно, што активира имуни систем. Део мастила се транспортује до лимфних чворова, где се депонује.
Претпоставља се да свака тетоважа, без обзира на величину, може у телу да изазове упалу ниског степена, што затим може да доведе до рака.
У САД, готово трећина одраслих особа има неки вид тетоваже, а америчка управа за храну и лекове (FDA) мастила за тетовирање сматра козметиком, а њихови пигменти адитиви за боје, па тамо локалне општине утврђују правила за боди арт бизнисе.
Иако су ови налази значајни, ради се о збирним подацима, а индивидуални ризик може да се разликује од тога. Особе које размишљају о тетовирању требало би да буду свесне потенцијалних ризика и да се консултују са лекаром ако примете симптоме који би могли да буду повезани са већ постојећим тетоважама, упозорава Медскејп.