Грузијска опозиција покушава да игра на карту „обојене револуције“. Међутим, као што видимо, ситуација у тој земљи се нормализује, а карта на коју су играли није била превише успешна, ни за опозицију ни за Запад, оцењује руски експерт Дмитриј Јежов.
Новоизабрани председник те земље Михаил Кавелашвили преузео је дужност, док је бивша председница Саломе Зурабишвили, која је одбила да призна резултате новембарских парламентарних и децембарских председничких избора, напустила председничку резиденцију, обећавши да ће наставити борбу против власти.
Руски експерти подсећају да она својим акцијама и позивима подстиче грузијску омладину и децу да изађу на улице и учествују у протестима, истичући да она то ради по наређењима страних сила и њиховом већ опробаном рецепту.
„У Грузији тренутно долази до покушаја преузимања иницијативе. Међутим, јасно је да они који се сматрају опозицијом не желе да изгубе власт и јасно је да они спроводе интересе Запада. Међутим, партија ‘Грузијски сан’, која је на власти и која је освојила изборе, као и председник који је већ преузео дужност и добио сва овлашћења показала да су они прилично јака сила и да су једна конструктивна варијанта која говори како ће се развијати Грузија и којим путем ће она кренути“, сматра Јежов.
Аналитичати оцењују да ће избор Кавелашвилија додатно ојачати курс Грузије ка заштити националних интереса. Он и даље остаје „посвећен европским интеграцијама“ и „свом путу у Европу“, али истовремено жели и да развија добре односе са другим земљама, пре свега својим суседима.
„Буквално данас је председник Грузије, који је већ преузео дужност и добио сва званична овлашћења, изјавио да Грузија не одустаје од свог пута ка европским интеграцијама, а генерално ствара се утисак да су владајуће снаге у Грузији одлучиле да иду путем прагматизма и конструктивизма, што подразумева да је неопходно градити нормалне односе са свим државама које сматрају партнерима. Јасно је да Запад, као и грузијска опозиција, можда нису задовољни тиме… Знамо да Зурабишвили дуго није хтела да преда власт, или се барем правила да то не жели. Међутим, могућност кривичног гоњења на крају је превладала, и тренутно постоје основи да се верује да би ситуација у Грузији могла да уђе у типичне институционалне токове“, каже Јежов.
Грузијске власти не желе да буду пион у рукама Запада
Кавелашвили, бивши фудбалер Манчестер ситија, био је једини кандидат на председничким изборима који су одржани преко електорског колегијума где је највећи утицај имала партија „Грузијски сан“, а прозападна опозиција није предложила ниједног кандидата услед бојкотовања гласања, рекавши да је процес намештен од почетка.
Опозиционе странке и Зурабишвили не признају резултате избора и тврде да су лажирани, а протести који су се проширили широм земље од октобарских избора ескалирали су након што је грузијска влада у Тбилисију одлучила да обустави преговоре о чланству у ЕУ.
„Не искључујем могућност да се поново догоде неке мање, спорадичне акције протеста. Оне ће, без сумње, наставити да се дешавају, а да ли ће власт успети да одржи ред или не, много ће зависити од позиције власти“, оцењује Јежов.
Судбина Зурабишвилијеве је упитна, а поједини руски експерти не искључују могућност да би она могла би да постане нова Светлана Тихановска, белоруска опозиционарка у егзилу, која је поражена 2020. на председничким изборима у тој земљи.
Не искључује се да би Зурабишвили, као француска држављанка, могла да оде у Француску, где ће и даље себе називати јединим легитимним председником Грузије.
„Није тајна да је Зурабишвили држављанка Француске и много је веза са Француском, а овде су могући различити сценарији. То може бити и организација владе у егзилу и то је сасвим могуће. Међутим, ми смо на примеру Белорусије видели да ова схема није баш ефикасна, барем за оне који је иницирају. Ако буде баш тешко за Зурабишвилијеву да опстане у Грузији, она свакако може да се пресели у Француску и тамо развија неке своје пројекте, али то неће драстично променити ситуацију. Покушај да се утиче на ситуацију и покушаји дестабилизације у Грузији нису успели“, истиче Јежов.
На питање шта очекивати од новог грузијског председника када је реч о односима са Русијом Јежов каже да је тешко давати прогнозе, али судећи по позицији партије „Грузијски сан“, постоје одређени разлози да се верује у изградњу конструктивних односа са Русијом.
„Јасно је да постоје одређени проблеми, као што је питање Абхазије, али све то је у динамици и предмет је договора између држава, између шефова држава“, закључио је експерт.
Иако „Грузијски сан“ остаје на „европском путу“, истовремено жели и да развија односе са Москвом са којом има јаке културне, историјске и трговинске везе. Две земље од кратког рата 2008. немају дипломатске односе, па критичари замерају грузијској влади што одбија да уведе санкције Русији, због чега се није нашла на руској листи непријатељских држава.
Москва је саопштила да је спремна да нормализује односе са Тбилисијем у мери у којој је то спремна Грузија и истакла је да се Русија неће мешати у унутрашње ствари те земље.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је оценио да грузијске власти желе да воде суверену политику која одговара националним интересима, а не да буду пион у рукама Запада. Према његовим речима, САД и ЕУ покушавају да доведу Тбилиси у лажну дилему – са нама или против нас.