Почетна » Наука » Посебна етикета за мед без додатка шећера

Посебна етикета за мед без додатка шећера

СПОС уводи новину у борби против фалсификата, најавила ова пчеларска организација. Погон Савеза пчеларских организација Србије (СПОС) „Наш мед” већ више од годину дана сваки мед пре откупа проверава новом лабораторијском методом коју у Србији за сада спроводи лабораторија „Аналаб”, која потврђује да меду није додавана ниједна врста страних шећера.

Према најавама СПОС–а, од сада ће то бити назначавано и на свакој етикети меда који ће се убудуће паковати за малопродају, али и за велепродају и копродају. У овој организацији истичу да сличну акцију истовремено спроводи и Удружење одгајивача говеда централне Србије у сарадњи са „Аналабом” из Панчева тако што су позвали све оне у преради млека у Републици Србији који желе да имају потврду да је њихов производ направљен од чистог млека да им се јаве како би успоставили сарадњу и анализу њихових производа. Оваквом сарадњом ће добити прилику да користе лого који ће потрошачима гарантовати да је производ направљен од чистог млека и тиме, како се очекује, добити предност на тржишту код потрошача.

Из СПОС-а су позвали све пакере меда да пре него што мед пошаљу у продају користе ову методу ако су, како тврде, заиста одговорни. И председник Хрватског пчеларског савеза упозорио је јуче на забрињавајућу појаву меда сумњивог квалитета који се у трговачким ланцима продаје за свега 2,74 евра. Према његовим речима, то је немогућа цена за прави мед, пренео је портал „Индекс”. Упозорио је да би набавна цена таквог меда морала да износи 50 евроценти, што је мање чак и од тренутне цене шећера и то јасно указује да није реч о природном меду.

Посебно је забрињавајуће, истакнуто је, што се у фалсификовани мед често додају етерична уља како би се производу дао привид природног меда, што може бити опасно по здравље потрошача. Позивају се и на извештај Европске уније према којем је чак 46 одсто меда на тржишту сумњивог порекла. Уз проблем фалсификовања, у овом удружењу изражавају забринутост и због све израженијих климатских промена које утичу на пчеларство. Као пример наводе неуобичајено рано цветање багрема прошле године, које је почело већ 15. априла, што се није догодило у последњих 30 година. Истичу да су пчеле почеле чудно да се понашају и да проблеми с губитком пчела постоје у току целе године.

Извор: Политика

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.