Почетна » Економија » Планирани подстицаји: Позив за премије за млеко

Планирани подстицаји: Позив за премије за млеко

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде у току наредне недеље објавиће јавни позив за премију за млеко за други квартал ове године. Како је саопштено из министарства, на овај начин се наставља реализација планираних мера подстицаја.

Расписивање јавних позива наставља се према најављеној динамици. Производња млека у Србији представља значајан сегмент аграрне економије земље, с обзиром на то да сточарство има дугу традицију и важно је за прехрамбену индустрију. У последњих неколико деценија, производња млека доживела је различите фазе развоја, од стагнације до модернизације и повећања производних капацитета. Србија располаже са значајним природним ресурсима који омогућавају развој сточарства, укључујући обимне пољопривредне површине погодне за исхрану стоке. Према доступним подацима, у Србији се производи значајна количина крављег и овчијег млека, са акцентом на кравље млеко које чини већину укупне производње.

Производња млека у Србији је распоређена по различитим регионима, са највећим уделом у Централној Србији и Војводини. Овчије млеко, иако у мањем обиму, такође представља важан део производње, посебно у Централној Србији где достиже висок удео у укупној производњи овчијег млека у земљи. Сектор млекарства се суочава са различитим изазовима, укључујући потребу за модернизацијом производних процеса, побољшањем расног састава стоке, и повећањем организованости примарне производње. Недостатак дугорочне стратегије и слаба повезаност између произвођача и прерађивача су неки од проблема који утичу на сектор.

Млекарска индустрија у Србији обухвата неколико великих компанија које се баве прерадом млека и производњом млечних производа. Најпознатије међу њима су Имлек, Кикиндска индустрија млека, Новосадска млекара, и Суботичка млекара, које представљају значајне играче на домаћем тржишту. Производња млека је у 2023. години забележила пад, што указује на потребу за преиспитивањем постојећих пракси и увођењем нових мера за подстицање сектора.

Економски значај производње млека за Србију је велики, с обзиром на то да велики број газдинстава учествује у производњи млека, а млеко представља основни производ говедарства и важан је за исхрану становништва. Поред тога, млеко има значајну улогу у извозу, што доприноси економској стабилности земље. Упркос изазовима, сектор млекарства има потенцијал за раст и развој, уз одговарајуће стратегије и инвестиције у модернизацију и технолошке иновације. Са правим приступом, Србија може значајно унапредити своју позицију на међународном тржишту млека и млечних производа.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.