Савез БРИКС све више јача своје напоре у стварању алтернативног глобалног финансијског система, који би служио као замена за СВИФТ, доминантни међународни систем за пренос финансијских порука. Овај потез има за циљ смањење зависности од америчког долара и омогућавање једностране наплате трговинских трансакција између земаља чланица, чиме се повећава финансијска независност савеза.
Према изјавама Елвире Набиулине, гувернерке централне банке Русије, чак 159 земаља изразило је спремност да прихвати овај нови БРИКС платни систем чим постане оперативан. Систем, назван СПФС (Систем за пренос финансијских порука), тренутно је у фази развоја, а његово лансирање очекује се у октобру. Ова иницијатива долази у тренутку када се БРИКС државе суочавају са последицама западних санкција, посебно оних наметнутих Русији, што додатно подстиче потребу за алтернативним решењима у глобалном финансијском систему.
Стварање алтернативног платног система је кључно за БРИКС земље, јер им омогућава да спроводе трговинске трансакције и економске размене без потребе за коришћењем америчког долара, који је већ деценијама доминантна валута у међународној трговини. Овај потез такође представља важан корак у процесу дедоларизације, који БРИКС државе интензивно промовишу у последњих неколико година.
Главна тачка следећег самита
Викторија Панова, водитељка руског председавајућег Савета БРИКС-а, истакла је да је развој овог система приоритет на дневном реду предстојећег самита БРИКС-а, планираног за 2024. годину. Према њеним речима, систем плаћања ће олакшати сарадњу између земаља БРИКС-а и очувати њихову суверену трговину и економску размену. Активни напори на стварању овог механизма одражавају заједничку одлучност чланица савеза да изграде финансијску инфраструктуру која неће бити подложна спољашњим притисцима и санкцијама.
Ако се систем успешно лансира и постане оперативан у наредним месецима, могао би отворити врата за проширење трговинских односа између БРИКС земаља и многих других држава које желе да учествују у овом новом платном систему. Узимајући у обзир велики број земаља које су већ изразиле интересовање, овај систем би могао имати значајан утицај на глобално финансијско тржиште, потенцијално смањујући доминацију америчког долара и трансформишући начин на који се спроводе међународне финансијске трансакције.