КРОЗ радионице параћинског Удружења „Штит“, основаног након велике поплаве у том граду 2014. године ради унапређења угроженог психосоцијалног и економског положаја суграђана, за деценију рада прошло је више стотина жена и небројено много деце.
Рад „Штита“ тренутно је у знаку тог јубилеја, који се обележава ове и почетком наредне године, а са истом енергијом удружење наставља даље, не одступајући од идеје да негује старе занате и економски оснажује жене, истиче Татјана Тубица, оснивач и заступница „Штита“.
Акценат је на преради и филцању вуне као најстарије технике производње текстилних материјала. Прва изложба тако насталих производа уприличена је у Дому омладине Београда, а вредне и креативне чланице удружења стигле су и до изложбе у Торину. Током претеклих година учествовале су на скоро свим манифестацијама рукотворина, а обуке које су реализовале и не броје. ТОКОМ протекле деценије „Штит“ се није бавио филцањем једино у време пандемије короне, када одржавање радионица није било могуће. Чланице удружења тада су шиле заштитне платнене маске и свако ко је затражио, добио их је бесплатно. Жене из удружења поделиле су тада преко 800 маски.
– Циљ нам је да све заинтересоване, посебно жене и младе, обучимо овом занату јер на тај начин чувамо своју традицију од заборава. Мада је занат стари, настојимо да га осавременимо, да рукотворине буду занимљиве тржишту. Тако они који га науче могу да остваре неки додатни приход, што поправља материјални положај посебно осетљивих друштвених група. Жена пре свега – објашњава Тубица.
Напомиње да су полазнице њихових бесплатних радионица, осим прераде вуне, могле да науче још шивење, плетење, хеклање. У плану за наредну годину су радионице веза и златовеза. Очување ових вештина не само да доприноси културном идентитету заједнице, већ унапређује и локалну економију, охрабрује да се користе те јединствене вештине и знања. А због афирмације креативног предузетништва младих, чланице „Штита“ тренутно реализују пројекат „На младима традиција остаје“, чије је финансирање обезбедило Министарство културе. Обилазе основне школе на територији општине и деци држе радионице сувог филцања вуне. Мало је рећи да су деца одушевљена, па је већ одржано преко 25 радионица, чиме је премашен број предвиђен пројектом. Без обзира на то, заинтересованост је огромна, па ће „Штит“ наставити са обукама и у новембру.
КРОЗ различите пројекте које је добијао на конкурсима „Штит“ се бавио и рециклажом, па су текстилни отпад прерађивали дајући му нову употребну вредност. Многи кућни љубимци добили су тако своја „гнезда“, а део предмета дониран је Црвеном крсту.
Тубица наглашава да су врата њиховог удружења отворена за све без обзира на узраст. Добродошли су суграђани који хоће да науче суво и мокро филцање вуне. Свако може да се определи за технику која му више одговара и да нађе себе у томе.