Почетна » Наука » Откривена кућа у Капернауму: Да ли је ово место где су Христос и Свети Петар пребивали?

Капернаум је место где је Христос проводио доста времена

Откривена кућа у Капернауму: Да ли је ово место где су Христос и Свети Петар пребивали?

„Реч о Исусу се најпре ширила из Капернаума. Капернаум је био не само средиште Исусовог деловања у Галилеји, већ и место у којем током дужег периода пребивао.“ Овим речима Hershel Shanks и James F. Strange постављају позорницу за представљање чланка објављеног у Biblical Archaeology Review: Да ли је пронађена кућа у којој је Исус становао током боравка у Капернауму? (Has the House Where Jesus Stayed in Capernaum Been Found?)

Археолошки траг и ватрена вера

Овим убедљивим речима аутори читаоце постепено воде из тајне у тајну. И како се то често дешава у библијској археологији, мада је највећи део нити у структури древности давно нестао, ватрена вера хришћана и грађевине који су они понизно – и више пута – обнављали после древних уништења, показују се путоказима који усмеравају наш поглед.

Слојеви историје и трагови древних времена

Могуће је пратити нити кроз ову очаравајућу студију која пролази кроз многе слојеве, многе године и многе погрешне претпоставке које су доминирале у ранијим историјским истраживањима.

Следовање овим нитима води нас кроз тајствене трагове на градским зидинама, остатке кућне керамике која је престала да се употребљава у давно прошлим временима… све до ранохришћанских мозаичких украса зидова и мермерних подова. Да ли је то сигма? Можда омикрон? У вези са тим чак ни аутори чланка нису постигли сагласност. Упознајемо се и са дневником путника из 4. века који нам преноси своја сазнања у вези са овом структуром.

Да ли је пронађена кућа Светог апостола Петра?

Да ли би то заиста могла бити кућа св. ап. Петра, дом у којем је Господ Исус Христос обитавао и из којег је проповедао? Да ли је домаћа-црква која се налази у темељу доцније осмоугаоне хришћанске цркве заиста могла бити направљена од ове, Петрове, куће?

Аутори признају да се на ова питања још увек не може дати поуздан одговор, али да постоје докази који потврђују схватање да је пронађена кућа у којој је Исус Христос живео током обитавања у Капернауму. Немогућност потпуног доказивања таквог схватања свакако је повезана и са оним што се сматра непобитним доказом истинитости такве тврдње.

Да ли је ово Христова кућа?
Foto: Tourist Israel

Назарет – заборављено место Исусовог детињства

Уколико је Капернаум био најзначајније место Христовог деловања, тај град није био једина локација која би требало да привуче пажњу археолога. Неопходно је да се промишља и о Назарету, месту у којем је Христос одрастао и које је морало, али зачудо није, било предмет интензивних археолошких истраживања.

Открића у манастиру Сестара Назаретског Завета

Напротив, у Назарету је било веома мало археолошких истраживања, али новија ископавања у женском манастиру Сестара назаретског завета (Sisters of Nazareth Convent) откривају нам неке занимљивости на бази којих се може закључити да је манастир формиран око локације која је слична кући из Христовог времена у каквој је Он могао да живи.

Археолози су открили дворишну кућу из времена са почетка хришћанске ере, а над којом је доцније подигнута најпре византијска, а потом и крсташка црква, што сугерише да је локација сматрана сакралном.

Да ли је oво кућа Христовог детињства?

Да ли би то могла да буде кућа Христовог детињства?

Чини се да је у то веровао ходочасник из 7. века хе. ере који је о овој локацији која је предмет археолошких истраживања писао као месту на којем је живела конзервативна јеврејска заједница која је имала мало контакта са доминантном јелинском и ромејском културом.

Друга светишта и трагом Христовог живота

Постоје и друга места која су археолошким истраживањима и проучавањима писаних материјала ранијих времена вођена у везу са Исусом. Можете себи дочарати ходочашћа генесаретској обали на којој се догодило чудо исцељења бесомучника (Swine Miracle) или замислити како је изгледао Иродов храм у тренутку када је Христос истеривао трговце из њега. На тај начин новија истраживања нам могу помоћи да комплетирамо сазнања о земљи и градовима којима је Христос проходио.

Извор: Biblical Archeology Society

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.