Кина је у петак повратила свој први експериментални сателит за вишекратну употребу, враћајући научни терет и опрему након две недеље у орбити. Кинеска национална свемирска агенција саопштила је да је сателит Шијиан-19 испунио циљеве на различитим технолошким пољима, од вишекратне употребе до односа терета и поновног уласка у атмосферу.
Шијиан-19: Платформа за микрогравитацијска истраживања
„Шијиан-19 је ефикасна платформа за истраживање у условима микрогравитације и свемирским наукама о животу“, известио је државни емитер CCTV у суботу.
Тестирање домаћих компоненти у орбити
„Поред тога, сателит Шијиан-19 пружио је прилику за верификацију у лету за компоненте и материјале произведене у Кини.
„Летни тестови су потврдили техничке спецификације нове генерације високо-перформансних платформи за свемирске експерименте које су вишекратно употребљиве.“
Део шире серије сателита Шијиан
Сателит је део серије коју је развила Пета академија групе за свемирску науку и технологију за научна истраживања и експерименте. Лансиран је 27. септембра са Сателитског центра за лансирање Ђиућуан, помоћу ракете „Long March 2D“, али званичници нису открили како се вратио на Земљу.
Узгој биљака у свемиру
Носио је различите терете, укључујући експерименте о узгоју биљака и микроорганизама, верификацију технологије и свемирске науке. Семена из провинција Хаинан и Анхуи послата су у свемир и изложена условима свемира ради индукције мутација.
Вишекратна употреба смањује трошкове и убрзава истраживање
Велики број сателита из серије Шијиан је лансиран. Раније су подаци и материјали са сателита пребацивани у капсулу за једнократну употребу након завршетка мисија у орбити, које су обично трајале мање од месец дана.
Напредни захтеви за рециклабилне сателите
Рециклабилни сателити захтевају још виши ниво дизајна, погонских система, термалне заштите и навигационих система.
Према државној новинској агенцији Синхуа, сателити за вишекратну употребу ће помоћи у смањењу трошкова свемирске технологије за Кину и омогућити брже тестирање технологије, трансформишући истраживање у практичне примене.
Вишекратна свемирска возила као будућност истраживања
Вишекратна, високо поуздана и безбедна свемирска возила су важан правац будуће свемирске истраживачке делатности. И кинеска влада и бројне приватне компаније активно истражују технологију ракета за вишекратну употребу.
Претходне мисије са вишекратним летелицама
Дана 14. децембра, експериментална свемирска летелица за вишекратну употребу лансирана је са Сателитског центра за лансирање Ђиућуан помоћу ракете „Long March 2F“, иако трајање лета и модел нису објављени.
Сличне експерименталне свемирске летелице за вишекратну употребу лансиране су 4. септембра 2020. и 5. августа 2022. са истог центра, враћајући се на одређено место слетања након времена проведеног у орбити.