Амерички чип гигант Nvidia престигао је Apple и постао друга највреднија компанија на свету, након што је вредност произвођача полупроводника (чипова) порасла на преко 3 билиона долара.
Успон Nvidie изнад Apple-a означио је промену у Силицијумској долини, коју је Apple доминирао од лансирања iPhone-a 2007. године, наводи Ројтерс.
Tржишна Nvidie вредност била је одмах иза софтверске технолошке корпорације Microsoft. Произвођач оперативног система Windows такође је кључни играч у индустрији вештачке интелигенције (АI), као највећи инвеститор у творца ChatGPT-a, ОpenAI.
Цена акција Nvidie je порасла за 5,2% претходне недеље
Претходне недеље, цена акција компаније Nvidia, порасла је за 5,2% на више од 1.224 долара, чиме је вредност компаније достигла 3.012 билиона долара.
Тржишна капитализација Apple-a тог дана била је 3.003 билиона долара.
У четвртак су акције обе компаније благо опале, доводећи њихове тржишне капитализације на исти ниво од 2.98 билиона долара. Microsoft остаје највреднија компанија на свету са 3.16 билиона долара од четвртка.
Nvidia тренутно највише зарађује на вештачкој интелигенцији
Успон популарног произвођача микрочипова и графичких картица се приписује плановима компаније за деобу акција у односу 10 према 1. Инвеститори који поседују акције Nvidie на крају трговања у четвртак биће квалификовани да добију девет додатних акција за сваку акцију коју држе. Вредност акција ће бити смањена за фактор 10, чинећи акције приступачнијим малим индивидуалним инвеститорима.
„Nvidia тренутно зарађује на вештачкој интелигенцији, док компаније попут као што су Аpple и Meta троше на вештачку интелигенцију,“ рекао је Џејк Долархајд из инвестиционог саветодавног предузећа „Longbow Asset Management“, како преноси Ројтерс. Може бити „унапред закључено“ да ће Nvidia престићи и Microsoft, додао је он.
Акције Nvidie су ове године порасле за 147%
Нвидијине акције су до сада ове године порасле за 147%, са потражњом за њеним врхунским процесорима која далеко надмашује понуду, наводи Ројтерс, док Microsoft и Meta трче да прошире своје АI рачунске капацитете.
Основана 1993. године, Nvidia је првобитно правила компјутерске чипове који обрађују графику, посебно за компјутерске игре. Потом је почела да додаје функције својим чиповима намењене за помоћ машинском учењу (machine learning), повећавајући свој тржишни удео. Талас инвестиција у технологију покретану вештачком интелигенцијом резултирао је експлозивним растом компаније.