Крунски доказ од бакра
„Открили смо слој живота из прве половине другог века, пронашли смо новчић цара Трајана који је кован 101. и 102. године. Пронашли смо и грнчарију из тог периода. Значи да је прича коју откривамо о античком Чачку још богатија, да постоји нека врста живота већ крајем првог и почетком другог века, али највећи обим то насеље заузима у касној антици“, каже Вујадиновић.
За антички хоризонт у центру Чачка сазнало се седамдесетих година прошлог века, када су током грађевинских радова откривене римске терме. Било је јасно да је могуће пронаћи више, јер онај ко је користио терме, морао је да живи у близини. Ипак, радови на ископавању су били спорадични и малог обима.
Копано је и у дворишту оближњег Музеја, било је јасно да има више археолошких слојева на том простору од око 300 метара квадратних, али његове структуре нису биле јасне. У новије време и у оближњој Мутаповој улици која иде уз западну ивицу Чачанске гимназије откривен је озбиљан коплекс античких темеља.
„Тада већ почиње да буде јасно да није реч о усамљеним случајевима, већ да се то простире испод града. Десетак година касније, у дворишту Гимназије, налазимо озбиљан антички објекат из 4. века, очуван у темељној зони на коме је постојала хришћанска некропола, хришћанско гробље“, каже археолог Катарина Дмитровић, кустос Народног музеја.
Престоница културе открила културу Старог Рима
Она додаје да ни тада нису могли да сагледају о чему се заправо ради, све док Чачак није проглашен престоницом културе. Градски оци планирали су да у оквиру дворишта Музеја, који је велики парк са вредним грађевинама новије историје, направе пасарелу, да повежу комплекс Музеја.
На терен од готово 500 квадрата, прво су изашли археолози, имали су шта да виде. Нашли су најважније, јужни и западни бедем утврђења. Анализирали су и кутије пуне артефаката, сада имају и јасну хронологију.