Почетна » Наука » Научници снимили најбржи покрет електрона: Како ће ова техника променити науку?

Нови микроскоп открива покрет електрона у атосекундама

Научници снимили најбржи покрет електрона: Како ће ова техника променити науку?

Кретање електрона ухваћено је на начин који никада раније није виђен.

Истраживачи су развили ласерски микроскоп који снима слике брзином у атосекундама — или милијардити део милијардитог дела секунде.

Шта је атомикроскопија?

Техника, названа „атомикроскопија“, може да забележи брзи покрет електрона унутар молекула са много већом прецизношћу него што је то раније било могуће, извештавају физичар Мохамед Хасан и његове колеге 21. августа у часопису „Science Advances“.

„Увек покушавам да видим ствари које нико раније није видео,“ кажеХасан са Универзитета у Аризони у Туксану.

Атомикроскоп је модификован трансмисиони електронски микроскоп, који користи сноп електрона за снимање ствари малих само неколико нанометара. Попут светлости, електрони се могу сматрати таласима.

Атомикроскоп - најбржи микроскоп на свету
Foto: Phys.org

Таласне дужине ових таласа су много мање од светлосних таласа

Међутим, таласне дужине ових таласа су много мање од светлосних таласа. То значи да сноп електрона има већу резолуцију од конвенционалног ласера и може открити мање ствари, попут атома или облака других електрона.

Како би добили своје супербрзе слике, Хасан и његове колеге користили су ласер да исеку сноп електрона у ултракратке пулсеве. Попут затварача на камери, ти пулсеви су им омогућили да забележе нову слику електрона у листу графена сваких 625 атосекунди — отприлике хиљаду пута брже од постојећих техника.

Атомикроскоп - најбржи микроскоп на свету
Foto: Genetic Engineering and Biotechnology

Микроскоп још увек не може да сними слике једног електрона

Микроскоп још увек не може да сними слике једног електрона — за то би била потребна изузетно висока просторна резолуција. Али, спајањем прикупљених слика, научници су створили неку врсту стоп-мотион филма који приказује како се колекција електрона креће кроз молекул.

Ова техника би могла омогућити истраживачима да прате како се одвија хемијска реакција или да проуче како се електрони крећу кроз ДНК, каже Hassan. Те информације би могле помоћи научницима да створе нове материјале или персонализоване лекове.

„Са овим новим алатом, покушавамо да изградимо мост између онога што научници могу открити у лабораторији и стварних апликација које би могле имати утицај на наш свакодневни живот,“ каже он.

Извор: Science Advances, sciencenews.org

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.