Најнапреднији и најскупљи сателит за посматрање Земље, NISAR, који су заједнички развили Индија и САД, коначно би могао бити лансиран.
Према најновијој најави NASA-е, сателит ће највероватније бити лансиран до марта 2025. године, након вишеструких одлагања. Претходно је лансирање било планирано за 2024. годину.
Лансирање могуће у марту
„NASA и ISRO разматрају могући датум лансирања у марту 2025. године. Скраћеница за NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar, NISAR, ће скенирати скоро све копнене и ледене површине на Земљи два пута сваког 12 дана, како би мерио промене у екосистемима планете, њеном копну и морском леду, као и чврстом тлу Земље.
Сателит NISAR биће лансиран из свемирског центра Satish Dhawan на југоисточној обали Индије“, навела је америчка свемирска агенција.
ISRO и NASA раде на пројекту NISAR од 2014. године, с циљем праћења планетарних промена са досад невиђеном прецизношћу.
Карактеристике сателита NISAR
Сателит NISAR, тежак 2,8 тона, развијен је уз заједничко финансирање од 5.800 crore рупија и представља први те врсте сателита за снимање на свету. Има радар са двоструком фреквенцијом – NASA-in L-opseg (1,25 GHz) и ISRO-ов S-opseg (3,20 GHz) – који омогућава безпреседансну тачност података.
Критични делови сателита транспортовани су из Сједињених Америчких Држава у Индију у октобру 2024. године, што је био значајан логистички подухват. Производња сателита суочила се са бројним кашњењима због техничких проблема са његовим радаром рефлектора пречника 12 метара.
Зашто је развијен сателит NISAR?
Synthetic Aperture Radar (SAR) омогућава израду слика високе резолуције помоћу система радара са ограниченом резолуцијом, који захтева праволинијско кретање радара. Сателит је развијен како би научницима пружио информације за боље разумевање ефеката и брзине климатских промена. NISAR ће такође помоћи у проучавању чврстог спољашњег слоја Земље, њене коре.
Свеобухватна глобална покривеност NISAR-а пружиће могућности у управљању катастрофама и одговору на њих, омогућавајући прикупљање података за процену штете пре и након катастрофа у кратким временским роковима.
Посматрања NISAR-а омогућиће истраживачима дубље разумевање Земљине површине, укључујући ледене плоче, глечере и морски лед. Сателит ће такође пружити информације о најновијим променама у шумским и мочварним екосистемима, као и о кретањима и деформацијама Земљине коре, попут земљотреса, клизишта и вулканских активности.
Које су способности сателита?
Сателит је способан да генерише слике високе резолуције користећи радио-сигнале, ефикасно функционишући у мраку и неповољним временским условима. Такође може да детектује и најситније промене на површини и да продире кроз густу вегетацију ради детаљног мапирања.