Поред свих српских верских храмова како у Србији тако и Европи, када би вам неко рекао да се најуникатнија баштина српске православне вере налази на удаљености већој од 10.000 километара од Републике Србије, вероватно му не бисте поверовали.
Ипак у Аустралији, око 800 километара од Аделеја налази се град са око 2.500 становника по имену Кубер Педи, а испод тог града се налази јединствен споменик српске али и светске културе и архитектуре. То је црква Светог Илије пророка, која се, у целини, налази под земљом.
Како је могуће да се Српска православна црква налази у Аустралији и то под земљом?
Наиме, ову цркву која се налази 17 метара испод земље, 1993. године саградили су српски рудари који су на тим подручјима копали полудраго камење, а временом су вероватно постали жељни отаџбине и духовног, религиозног исповедања. Црква је дугачка 30 метара, широка 5,3 метара и висока 7 метара. Осим ње испод пустиње данас се налазе и црквени двор, парохијски дом и црквена школа.
Име града настало је од абориџинског “купа-пити”, што значи “рупа белог човека”.
Можда делује немогуће, али испод земље се у Кубер Педију живот одвија као у било ком другом граду. У њему се налазе две цркве, од тога је једна српска православна Црква Светог Илије Пророка, затим се ту могу посетити и пивница, књижара, хотел “Пустињска пећина” и још много тога.
Изградња подземне Цркве, што вероватно можете да претпоставите није била нимало лака. Ипак српски рудари су учиниле све како би саградили свој простор за молитву.
На објекту су примењена нека изузетна решења. Тако је идеја за иконостас преузета од Румуна. Иконописци су сликали на стаклу испод којег се налази осветљење и то даје посебну драж иконостасу. Такође је на зидовима било немогуће сликати јер је земља била богата сољу, ипак један уметник са Новог Зеладна је, клесањем стена, успео да створи уникатне фреске.
Црква Светог Илије пророка заслужила је да се нађе на УНЕСКО-овој листи.
Једном приликом је Иринеј изјавио да ће учинити све што је у његовој моћи да се овај бисер, не само српске православне, већ и читаве хришћанске вере унесе на списак драгоцених здања који се налазе под заштитом УНЕСКО-а