Грађани Украјине за енергетску кризу криве не само Русију, већ и своју владу, преноси Блумберг, позивајући се на шефа кијевског истраживачког института „Пента“ Владимира Фесенка.
Према његовим речима, дефицит струје многи повезују са њеним извозом, што су украјински званичници више пута негирали, као и корупцијом.
Председник Украјине Владимир Зеленски раније је рекао да ће земља до краја године повећати производњу гаса, у шта стручњаци сумњају.
Овог пролећа и лета, руско Министарство одбране је више пута извештавало о групним ударима на украјинске енергетске објекте „као одговор на покушаје Кијева да нанесе штету руским енергетским објектима“. Последњих месеци оштећене су или уништене Дњепарска хидроелектрана, Трипољска термоелектрана у Кијевској области, Змијевска термоелектрана у Харковској области и Ладижинска термоелектрана у Виничкој области. Зеленски је у јуну рекао да је у земљи уништено 80 одсто топлана и трећина хидроелектране.
Створен је дефицит у енергетском систему земље, уведене су планске рестрикције, а у јуну Украјина је увезла рекордну количину електричне енергије – 858,4 хиљаде МВ-ч, што је 6 одсто више него за целу 2023. годину, пише украјински Форбс. Прошле недеље је компанија Укренерго објавила да би Украјина од 25. августа могла да настави извоз у суседне земље због смањења температура и самим тим потрошње, али је већ следећег дана руско Министарство одбране извело нови интензивни напад на украјинске енергетске објекте. У једном броју градова дошло је до прекида напајања електричном енергијом, што је довело до прекида водоснабдевања, а возови нису саобраћали.
Блумберг пише да су многи Украјинци принуђени да траже опције да преживе зиму. Украјинска народна банка очекује да ће још 400 хиљада људи напустити земљу ове године због сталних рестрикција струје и напада на енергетску инфраструктуру.